İnternette Karşılaşabileceğiniz Tehditler Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnternette Karşılaşabileceğiniz Tehditler Nelerdir ?

    0

İnternette Karşılaşabileceğiniz  Tehditler Nelerdir ?

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi  ve hızla yayılması ile bu teknolojik ürünleri kullanmak da kaçınılmaz hale gelmiştir . Özellikle çocuklar , gençler  cep telefonlarının internetinden, bilgisayarlarının internetinden internet ortamında dileği gibi oyunlar oynamakta , istediği videoları izlemekte , ödevlerini araştırabilmekte ve daha birçok şey yapmaktadırlar . Her ne kadar internet amacına uygun olarak kullanıldığı zaman bizim için tehdit oluşturmasa da , bilinçsizce interneti kullanmak ise özellikle çocuklar ve gençler için büyük tehlike ve tehdit oluşturmaktadır . Çocuklar bilmeden yanlış  sitelere girmekte , o sitelerden çocukları kandırmak için  çocukların kişisel bilgileri istenmekte ve bu da çocuklar ve diğer kişiler için büyük tehdit oluşturmaktadır .

Çocuklar çok masum olduğu için ve kandırılmaya müsait olduğu için kötü niyetli kimselere hemen inanırlar .


Yine sanal alemde kurulan arkadaşlıklar da çocuklar ve gençler için büyük tehlikedir . Arkadaş adı ile çocuklar kandırılmakta , onları birtakım yabancı , kötü niyetli kimseler farklı yollara sürükleyebilmektedir  . Bunun için internet kullanan her bireyin mutlaka bilinçli kullanıcı olması gerekir . Her kim olursa olsun internet ortamında hiç tanımadığınız kişiler iletişim içine girmek sizin için büyük tehlike ve tehdit oluşturabilir . İnternet ortamınnda ahlaki olmayan , ahlak değerlerine aykırı olan videolar, madde bağımlılığını özendiren videolar vb. daha birçok olumsuz şeyler çocukları bu kötü alışkanlıklara sürükleyebilir . Çünkü bazen bir konuyu öğrenmek için internete girdiğimizde hemen araştırdığımız konu ile ilgili olmayan  reklamlar, videolar  olabilir . Bunlar da çocuğa iyi bir şeymiş gibi gösterilir ve çocuklarımız farklı ortamlara girebilir . Bunun için özellikle de ebevynlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir ve çocuklarına bu konuda bilgiler vermeleri ve onları uyarmaları gerekir . İnternet ortamında karşılaşılabilecek diğer bir tehdit unsuru ise istenmeyen iletişimlerdir . Özellikle de  siber zorbalık ve cinsel istismar yolu ile çocuklara zarar verilmeye çalışabilir ve onlar kandırılabilir . Çünkü çocukların mahremiyet duygusu gelişmediği için her şeye inanabilirler .  Bu da çok büyük bir tehdittir . Bir diğer sorun ise pazarlama ve  ve reklam istismarı, bir diğer sorun ise gizli web tehditleri internette karşılaşılabilecek tehditler arasında yer almaktadır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.