İç Anadolu Bölgesi'nde Yaşayan Bir İşletmecinin Hangi Alanlarda Hizmet Verecek Bir Fabrika Açması Daha Uygun Olur ? Neden ? 6. Sınıf Sosyal Bilgiler


İç Anadolu Bölgesi'nde Yaşayan  Bir İşletmecinin  Hangi Alanlarda  Hizmet Verecek Bir Fabrika  Açması Daha Uygun Olur ? Neden ? 6. Sınıf Sosyal Bilgiler

İç Anadolu Bölgesi'ne yaşayan bir işletmeci  besin sanayisi ile fabrikalar açarak hem kendine faydalı olur, ticarette kazançlı çıkar  hem de ülkesine faydalı olur. Nasıl mı ? Hadi hep birlikte inceleyelim :  Besin sanayi ülkemizde  oldukça gelişmiş ve yaygın olan bir sanayi koludur . Un, bisküvi , makarna fabrikaları açarak İç Anadolu Bölgesi'nde faaliyetlerde bulunabiliriz . Çünkü unlu gıdalar  genel olarak İç Anadolu Bölgesi'nde  kurulur .

İşletmeci elbette sadece İç Anadolu Bölgesi ile de sınırlı kalmaz fakat daha çok İç Anadolu Bölgesi'nde çeşitli fabrikalarını açar .

Şeker fabrikaları  açar  sevgili arkadaşlar! Burada da şuna dikkat etmenizi isterim :  Besin maddelerinin hammmaddesi  çabuk bozulduğu için  işletmeci genel olarak  besin sanayilerinin tamamını  hammaddeye yakın olarak kurar . Mesela başka bir örnek verelim :  Zeytinyağı fabrikası açmak isteyen bir işletmeci de daha çok Ege ve Marmara  Bölgesi'nde fabrikalar açar . Çünkü besin maddeleri hemen bozulabilir . İşletmeci de  zarar görmemek için besin maddesine yakın yerlere fabrikalar kurar . Böylece  işletmeci hem kazançlı olur hem de ülke ekonomisne katkı sağlamış olur . Çay fabrikaları  yine Doğu Karedeniz'de kurulur ,  et kombinaları yine daha çok İç Anadolu Bölgesi ve  Doğu Anadolu Bölgeleri'nde kurulur . Konserve fabrikaları sebzeciliğin yaygın olduğu, yoğun olduğu Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri'nde kurulur . Mısır yapı fabrikası daha çok  Akdeniz Bölgesi , Ege Bölgesi , Marmara Bölgesi'nde kurulur . Bu örnekleri daha çoğaltabiliriz . Yani burada bizim için önemli olan ham maddeye yakınlığın olmasıdır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)