Hayvancılık Ekonomik Faaliyetlerimiz İçin Niçin Önemli Bir Yere Sahiptir ? Söyleyiniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Hayvancılık Ekonomik Faaliyetlerimiz İçin Niçin Önemli Bir Yere Sahiptir ? Söyleyiniz .

    0

Hayvancılık Ekonomik Faaliyetlerimiz İçin  Niçin Önemli Bir Yere Sahiptir ? Söyleyiniz .

Hayvancılık ekonomik faaliyetler içinde çok önemli bir yere sahiptir . Ülkemizde en çok yapılan hayvancılık türü ise küçükbaş hayvancılıktır . Hayvanların etinden , sütünden , yumurtasından , derisinden  vb.  faydalanırız . Hayvansal gıdalar insan sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir .

Hayvanlardan elde edilen yiyecekler insan  için protein kaynağı oluşturur . Bunun için hayvanlar çok önemlidir .

Hayvanların çeşitli yönlerinden faydalanılır . Dış ticaretimizde , beslenme ve giyimimizde , sanayide vb.  alanlardaki  hayvancılık ülke ekonomisi için önemli bir yere sahiptir .

Ülkemiz hayvan sayısı bakımından da dünyada önemli ülkeler arasında yer alır . Ayrıca ülkemizde doğal koşullara bağlı olarak  en yaygın olarak yapılan  hayvancılık ise küçükbaş hayvancılıktır . 


Ülkemizin yer şekilleri ve  iklim koşulları küçükbaş hayvancılığı zorunlu kılmaktadır . Hayvancılık faaliyetleri birinci ekonomik faaliyetler içinde yer alır . Ülkemizde büyükbaş hayvancılık , küçükbaş hayvancılık , kümes hayvancılığı , ipek böcekçiliği faaliyetleri , arıcılık faaliyetleri , balıkçılık faaliyetleri yürütülür . Hayvanlardan elde edilen ürünler ekonomiye katkı sağlar . Hayvanlardan elde edilen ürünler ticarette de önemli bir yere sahiptir . Bundan dolayı hayvancılık faaliyetleri ekonomik faaliyetlerimiz içinde önemli bir yere sahiptir . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.