Bor Madeni Hakkında Bilgi - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bor Madeni Hakkında Bilgi

    1

Bor Madeni Hakkında Bilgi

Bor minarelleri bakımından ülkemiz zengindir . Çünkü Türkiye dünya bor rezervinin  yarıdan fazlasına sahiptir . Bor minarellerinin yaklaşık  Yaklaşık %72'si ülkemizden çıkarılır . Bor madeni ilk olarak Tibetliler tarafından kullanılmıştır . Daha sonra bu madeni  Hititler , Sümerler , Mısırlılar , Romalılar gibi birçok devlet de kullanmıştır . Bor minarelleri  sanayide farklı alanlarda kullanılmaktadır . Bor minarellerinden boraks ve asit borit gibi kimyevi ürünler elde edilmektedir  . Bu kimyevi ürünler jet ve roket yakıtlarında , fotoğrafçılıkta , tekstilde , deterjan  endüstrisinde , tekstil boyalarında , kağıt sanayisinde ,  elyaf ve cam sanayisinde , uçak vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Bor madeni çok sert ve ısıya dayanaklı bir madendir. Bor madeni askeriye sistemlerinde ve bilgisayar sistemlerinde de  kullanılabilen önemli bir madendir .

Doğada ise tuz şeklinde bulunmaktadır . Türkiye'de çıkarılan bor madeni kaliteli bir madendir . Ülkemiz bor minarelleri bakımından dünyada birinci sırada yer alır . Dünyada bor madeni üretiminde ikinci sırayı Rusya , üçüncü sırayı ise Amerika Birleşik Devletleri almaktadır . Bor çok önemli bir maden olduğu için ülkemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir .
Bor minarellerinin çıkarıldığı yerler  :
*Balıkesir Bigadiç- Susurluk,
*  Eskişehir,
* Kütahya ( Emet),
* Bursa.
Bor minarellerinin işlnediği yerler ise şuralardır:
* Balıkesir- Bandırma
* Eskişehir- Seyitgazi'de işlenmektedir.


1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.