Bir İnsanın Yaşadığı Coğrafya O İnsanın Kaderidir Sözü İle Anlatılmak İsten Nedir? Açıklayınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Bir İnsanın Yaşadığı Coğrafya O İnsanın Kaderidir Sözü İle Anlatılmak İsten Nedir? Açıklayınız.

    0

Bir İnsanın Yaşadığı Coğrafya O İnsanın Kaderidir Sözü İle Anlatılmak İsten Nedir? Açıklayınız.

Bir insanın yaşadığı coğrafya , o insanın kaderidir diyen İbn-i Haldun , aslında bu sözü ile coğrafyaya bakış açısını da ortaya koymuştur diyebiliriz . Çünkü yaşadığımız coğrafya bizim ne kadar olanaklara sahip olacağımızı ya da olmayacağımızı ortaya koymaktadır . Mesela şöyle bir örnek verelim : Eğer yaşadığımız yer çok dağlık , engebeli bir arazi ise burada gelişim ileri yönde olmayacaktır . Çünkü iklim koşulları elverişsiz olduğu için buraya insanlar tarafından yoğun talep olmayacaktır .

Eğer yaşadığımız yer iklim koşulları açısından uygun , yer altı kaynakları bakımından zengin , yer şekilleri bakımından  uygun yerler ise yaşadığımız coğrafyanın bu olumlu özelliklerinden muhakkak bizler de faydalanacağız .

Yaşadığımız yerde coğrafi koşulların uygun olması bizim kaderimiz etkileyecektir .  Mesela tarihin babası olarak bilinen Heredot da şu sözü söylemiştir :
'' Mısır Nil'in hediyesidir . '' Yani Mısır'da Nil Nehri olduğu için  o coğrafyada olumlu gelişmeler yaşanmıştır .
Yine Aristo'ya baktığımızda  ise o da şu sözü söylemiştir :

'' Doğal zenginliği  yetersiz yerlerde devlet kurmak zordur '' der. Demek ki doğal zenginliğin olduğu yerde ,  devlet kurmak daha kolaydır . Çünkü insanlar böyle yerlerde yaşamak ister ve böyle yerlerde devlet kurmak isterler . Yaşadığınız yer gelişmemiş bir yer ise siz de bundan olumsuz etkilenirsiniz . Her ne kadar teknoloji ile bir şeyler az da olsa geliştirilse bile eğer iklim , yeryüzü şekilleri uygun değilse bu gelişme de ancak bir yere kadar sağlanabilir . Yani kaderimiz belirleyecek olan coğrafya kendiliğinden yaşama uygun ve elverişli bir yer olmalıdır ki yaşam koşullarımız da güzel olsun .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.