Siyasi Partilerin Varlığı Neden Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Siyasi Partilerin Varlığı Neden Önemlidir ?

    0

Siyasi Partilerin Varlığı Neden Önemlidir ?

Bir  ülkede tek başına bir partinin olması , o ülkede demokrasinin , cumhuriyetin olmadığının göstergesidir . Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde birden çok siyasi partiler bulunur . Siyasi partiler başta bulunan iktidarı denetler , eleştirir . Ülke ile ilgili sorunlarda  örneğin ; terör sorununda iktidar ile işbirliği yapar . Siyasi partilerin var olması başta bulunan iktidarın ülkeyi tek başına , kafasına göre yönetmesine engel olur . Eğer siyasi partiler olmasa başta olan iktidar partisi istediğini kafasına göre yapabilir ve kimseye de hesap vermezdi . Bunun için siyasi partilerin var olması her zaman önemlidir .

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkemizde demokrasinin tam anlamıyla yaşanması için , demokrasinin tam anlamı ile yerleşmesi ile çok partili hayatın olması gerektiğini belirtmiştir .


Bunun için değişik siyasi partiler kurulmuştur . Ülkede eğer sadece a ya da b partisi olsaydı ve bu partinin  yaptıklarını halktan kimi kesimler beğenmeseydi  yine deo parti hala iktidarda olmaya devam ederdi . Oysa farklı siyasi partilerin olması halktan farklı tabanların da farklı siyasi partilere üye olmasını sağlamıştır . Yani kişiler farklı siyasi partilerin düşüncelerini kendi düşüncelerine daha yakın görürler ve onun için bu partilere oy verirler , o partinin üyesi olurlar vb . Bunun için siyasi partilerin olması muhakkak gerekir . Her kesimin  düşüncesine kulak verilmesi  için,  Tüm farklı görüşlere  yer verilmesi gerekir . Çünkü bu demokrasinin ve cumhuriyetin olmazsa olmazlarından bir tanesidir . Siyasi partiler halk ile  başta olan iktidar arasında arabuluculuk yapan  oluşumlardır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.