Ege Bölgesinin İklimi Hayatı Nasıl Etkiler ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ege Bölgesinin İklimi Hayatı Nasıl Etkiler ?

    0

Ege Bölgesinin İklimi Hayatı Nasıl Etkiler ?

Ege Bölgesi kışları ılık ve yağışlı olan , yazları sıcak ve kurak olan Akdeniz ikliminin görüldüğü bir bölgedir . Ege Bölgesi iklimi Akdeniz iklimi olduğu için , bu bölgede deniz olduğu için  birçok avantaja da sahip olur . Deniz ve yat turizmi gelişmiştir . Yazları çok sıcak olduğu için insanlar bunalınca denize girer . Kışları ise çok soğuk olmadığı için , iklim diğer  sert iklimlere göre daha ılık olduğu için  hava koşulları da daha olumlu olur .

Kışın İç Anadolu'nun , Doğu Anadolu'nun soğuk , sert kış koşullarından  kurtulmak için , tatil için Ege Bölgesi'ni tercih edebilirsiniz . İklim koşulları uygun olduğu için verimli topraklara, verimli ovalara sahip olan bir bölgemizdir .

Deniz olduğu için  turist çeken bir bölgedir . Bunun için de  denizlerin yakınlarına çeşitli oteller yapılmış ve hem yerli turistlere , hem de yabancı turistlere bu oteller  hizmet vermektedir . Ege Bölgesi'nde iklime uygun sebze ve meyveler yetiştirilir . Bölgenin iklimi kısaca şunları etkiler :
* Giyim , kuşam ( kalın mı, ince mi giyeceğiniz . Bu durum mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir.
*Turizmi etkiler . Deniz olduğu için  çok sayıda turist çeker ve bu da bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlar.
* Ulaşımı etkiler. Ege Bölgesi ulaşım bakımından ülkemizin en işlek  bölgelerinden biridir.
* Önemli limanları vardır.
* Tarım ürünü çeşitlidir ve tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi diğer soğuk iklimlere göre daha çabuk olur.
* Konut tipini, bitki örtüsünü kısaca hayatımızı,  yukarıda saydığım zengn özellikleri ile Ege Bölgesi etkiler.


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.