Büyük Selçuklu Devleti'nin Yıkılmasının Nedenleri - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Büyük Selçuklu Devleti'nin Yıkılmasının Nedenleri

    0

Büyük Selçuklu Devleti'nin Yıkılmasının Nedenleri

* Hasan Sabbah'ın Haşhaşilik  adındaki Batınilik faaliyetleri
* Büyük Selçuklu Devleti'nin Karahitaylar ile yaptığı Katvan Savaşı'nı kaybetmesi
* Büyük Selçuklu Devleti İran'da kurulduğu için ordu kademesinde ve diğer kimi kademelerde İranlılar görev alıyordu . Bu duruma ise Türkmenler içerlemişlerdi  . Yani Türkmenler küstürülmüştür . Bu da yıkılmasında etkili olmuştur .
* Türk gelenekleri gereği  taht kavgalarının yaşanmaya devam etmesi

* Büyük Selçuklu Devleti'nde merkezi otorite zayıflamaya başlayınca Atabeylerin bağımsızlıklarını ilan etmeleri.

* Abbasi Halifesi daha önce siyasi yetkisini Tuğrul Bey'e vermişti . Daha sonra ise Büyük Selçuklu Devleti yenik düşmeye , güçsüzleşmeye başlayınca Abbasiler de siyasi yetkiyi geri Büyük Selçuklu Devleti'nden almak istemiştir . Bunun  için de  Abbasiler Melikşah hayatını kaybettikten sonra  Melikşah'ın çocuklarını birbirlerine düşürmüştür .
* Melik ve atabeylerin  bağımsızlık çalışmaları .
* Haçlı Seferlerinin Anadolu'daki etkileridir. İşte tüm bu sebepler Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılmasına neden olan durumlardır .


Not : Batınilik faaliyetlerinin uygulandığı yer Alamut Kalesi'dir.  Hasan Sabbah  Büyük Selçukluyu yıkmak için burada faaliyette bulunmuştur . Batıniliğe son veren ise Moğol- İlhanlı hükümdarı olan Hülagu Han olacaktır. Hülagu Han Alamut Kalesi'ni  yerle bir etmiş ve Batınilik tarikatına son vermiştir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.