Aynı Enlemler Üzerindeki Tüm Merkezlerin Ortak Özellikleri Nelerdir ? Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Aynı Enlemler Üzerindeki Tüm Merkezlerin Ortak Özellikleri Nelerdir ? Yazınız .

    0

Aynı Enlemler Üzerindeki Tüm Merkezlerin Ortak Özellikleri Nelerdir ? Yazınız .

Arkadaşlar özellikle sınavlarda çıkan sorularda aşağıda saydığım maddeleri tek tek bilmek zorundasınız . Çünkü bunların mantığını kavrayabilmek çok önemlidir. Şimdi aynı enlem üzerindeki merkezlerin ortak özellikleri nelermiş bakalım :
* Güneş ışınlarının geliş açısı aynıdır .
* Çizgisel hız aynıdır .
* Gölge boyu aynıdır .
*Gece - gündüz süresi aynıdır .

* Meridyenler arası mesafe aynıdır .
* Alacakaranlık süresi aynıdır .

* Gurup ve Tan süresi  aynıdır .


Not: Aynı enlem üzerinde sıcaklık aynıdır diyemeyiz . Özel konum  devreye girdiğinde sıcaklık değişir. Bunun için aynı enlem üzerindeki merkezlerde sıcaklık aynıdır diyemeyiz . Denizellik olabilir, yükselti olabilir .   Yani bunu özel konum değiştirebilir . Örneğin yetiştirilen tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi farklıdır . Örneğin Muş İzmir'e göre daha yüksekte ve daha soğuk olduğu için Muş'ta bir tarım ürününün olgunlaşma süresi daha uzundur . Ya da başka bir örnek verelim .   Hatay ile  Hakkari'yi örnek verelim . Hatay ile Hakkari'de tarım ürünün olgunlaşma süresi farklıdır . Hakkari Hatay'dan daha yüksekte olduğu için, daha soğuk olduğu için Hakkari'de ürünlerin olgunlaşma süresi daha uzun olur .  Hatay'da ise  ürünlerin olgunlaşma süresi daha çabuk olur . Çünkü burası daha sıcaktır , yükselti daha azdır , denizellik etkilidir vb. gibi örnekler ile açıklayabiliriz . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.