Tek Kişi Egemenliğine Dayanan Yönetim İle Milli Egemenliğe Dayalı Yönetim Anlayışlarını Araştırınız . Bu Yönetim Anlayışlarını Karşılaştırınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Tek Kişi Egemenliğine Dayanan Yönetim İle Milli Egemenliğe Dayalı Yönetim Anlayışlarını Araştırınız . Bu Yönetim Anlayışlarını Karşılaştırınız .

    1

Tek Kişi Egemenliğine Dayanan Yönetim İle Milli Egemenliğe Dayalı Yönetim Anlayışlarını Araştırınız .  Bu Yönetim Anlayışlarını Karşılaştırınız .

*Tek kişi egemenliğine dayanan yönetim  biçimlerinde monarşi (krallık) vardır .Yani  devleti yönetecek kişiler babadan oğula geçerek devleti yönetirler .
* Liyakata önem verilmez .
* Monarşinin olduğu yerde  kral görevi başında ömür boyu kalabilmekte ve halkın  buna itiraz etmesi gibi bir durum yoktur . Yani halkın egemenliği yoktur . Kral istediğini asar , istediğini keser ve bu duruma kimse korkusunda müdahale edemez .
* Adalet  eksik kalabilir .

* Devlet yöneticileri yargılanmaz , zaten kimse buna cesaret de edemez .  Hak ve  sorumluluklar belirlenmemiştir .  İnsanlar korku düzenin içinde yaşarlar ve insan hakları ve özgürlükleri de olmaz . Seçim de olmaz , çünkü insan iradesi ön planda değildir .

* Monarşide hükümdar devlet başkanıdır . Bu hükümdar ;  kral , farklı  ülkelerde imparotor , padişah , şah , emir , prens gibi çeşitli adlar ile bilinir . Fakat bunların hepsi de aynı kapıya çıkar . Yani hepsinde halkın gücü , halkın iradesi yönetim biçimine yansıyamaz .
* Mustafa Kemal monarşiye karşı olduğu içinde saltanatı kaldırmıştır ve yerine Cumhuriyete dayalı yönetim biçimini getirmiştir .
*Milli egemenliğe (cumhuriyete , demokrasiye) dayalı yönetim biçimlerinde ise halk istediği kişiyi  seçimle başa getirir .
*Başa gelen kişi görevini iyi bir şekilde yapmazsa halk tarafından yine seçimle görevden alınır . Yani başa gelen kişi yargılanır ve görevinden alınır .
*Liyakata önem verilir . Bunun için milli egemenlik insanın iradesine önem veren bir yönetim şeklidir . Bunun için Türkiye Cumhuriyeti olarak cumhuriyetimize sahip çıkmalı ve demokrasiyi korumalıyız .

*Türkiye Devleti'nin hükümet şekli Cumhuriyettir . Milli egemenlik de egemenlik kayıtsız şartsız millete teslim edilmiştir .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.