Siyonizme Taraftar Olan İnsanlar Ne Yapar ? Ne Düşünür ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Siyonizme Taraftar Olan İnsanlar Ne Yapar ? Ne Düşünür ?

    0

Siyonizme Taraftar Olan İnsanlar  Ne Yapar ? Ne Düşünür ?

Siyonizme taraftar olanlar Musevileri Filistin'e yerleştirmek istemektedirler . Filistinlileri  ana yurtlarından çıkartmak istemekte ve bunun için de ellerinden gelen her türlü zorbalığı yaparlar . Yahudiler Filistin topraklarının kendilerine ait olduğunu düşünmekte ve bunun için de Filistin halkı ile çatışmalar yapmaktadır . Şu günlerde Amerikan Başkanı Donal Trump Kudüs İsrail'in  başkentidir diye İsrail'e destek olmuş ve İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmayı daha da artıracak bir açıklamada bulunmuştur .Siyonizm ise Yahudilerin  Filistin'de bağımsız bir devlet kurması  ve  oraya yerleşmesi için  Yahudiliğin tüm kurumları ile yeniden ortaya çıkmasını , yeniden dirilmesini hedefleyen bir düşüncedir  .

Siyonizmin hayata geçirilmesi amacı ile ilk olarak 1876 yılında  Siyon Aşıkları adında bir teşkilat kurulmuştur . Bu teşkilat daha da güç kazanmak için başka ülkelerde de faaliyete geçer .


Örneğin Amerika Birleşik Devletleri gibi . 1882 yılında ise  Filistin'de ilk Yahudi yerleşiminin temelleri atılmıştır ve artık büyük çatışmaların da başlayacağı kara günler gelmiştir . Oranın yerli halkı olan Filistinliler ise topraklarına sahip çıkmak için bu siyonizm düşüncesine taraftar olanlar ile savaşmaya başlamıştır .Yahudiler Filistin'e yeni yerleşmeye başladığında Yahudilerin sayısı çok az , Arapların sayısı ise daha fazlaydı . Bu Siyon Aşıkları teşkilatı hiç durmadan çalışmalarına devam eder ve bu teşkilata üye sayısını günden güne artırır . Bu teşkilata çok büyük maddi destekler de sağlanmıştır . İsrailoğulları  Filistin'i Kudüs bölgesini eski yurtları olarak gördüğü için burada hızla çoğalmaya başlar ve buranın ana yurtları olduğunu söylemeye başlamışlardır . İsrailoğulları  bu düşüncelerinden vazgeçmiyor ve vazgeçmeyecektir . Ama buna Türkiye Cumhuriyeti izin vermeyecektir . Çünkü o bölge  dinler açısında kutsal bir bölgesidir ve  bu farklı dinlerin ortak kutsalıdır . Siyonizmi asla desteklememeli ve her zaman Filistin halkının yanında olmaya devam etmeliyiz bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.