Saltanat Kaldırılmasına karşın halifeliğin devam etmesinin nedenlerini tartışınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Saltanat Kaldırılmasına karşın halifeliğin devam etmesinin nedenlerini tartışınız .

    1

Saltanat Kaldırılmasına  karşın halifeliğin devam etmesinin nedenlerini tartışınız .

Saltanat kaldırılmasına rağmen halifelik hemen kaldırılmamıştır . Çünkü Mustafa Kemal toplumun buna henüz hazır olmadığını düşünmüş ve bunun için de ilk olarak saltanatı kaldırmıştır . Halifelik ise ilerleyen zamanlarda kaldırılmıştır . Saltanat kaldırıldıktan sonra  Halifelik ise Osmanoğulları  hanedanına ait olup Türkiye Büyük Millet Meclisi  tarafından bu ailenin içinden bilim ve  ahlakça en yüksek  durumda olan seçilir ifadesine yer verilmiştir . Türkiye halifelik makamının dayanağıdır denilmiştir .

İnkılapların toplumda yerleşmesi için , kalıcı olması için , köklü olması için ilk olarak saltanat kaldırılmıştır . Millet milli egemenliği iyice pekiştirdikten sonra ise halifelik kaldırılmıştır .

Not : Saltanat'ın kaldırılması Cumhuriyetçilik ile alakalıdır . Daha sonra ise Halkçılık ile ilgilidir . Saltanat kaldırıldıktan sonra  devlet idaresinde ikilikler azaldı . Ülkede yönetim birliği  sağlanmıştır . Osmanlı Devleti resmen sona erdi . Saltanat kaldırıldıktan sonra Vahdettin  hayati tehlike içinde olduğunu gerekçe göstermiş ve İngiltere'ye sığınmıştır .


Malaya zırhlısı Malta'ya gitmiştir . Türkiye Büyük Millet Meclisi ise  halifenin İngiltere  tarafından istismarını engellemek için  Abdulmecit'i yeni halife olarak ilan etmiştir . Ulusal egemenlik anlayışı güçlenmiştir . Saltanat  kaldırılınca diğer inkılapların yapılması da kolaylaşmıştır . 

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.