Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz'un kazanılmasında Mustafa Kemal'in rolünü örneklerler açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz'un kazanılmasında Mustafa Kemal'in rolünü örneklerler açıklayınız .

    1

Sakarya Meydan  Savaşı ve Büyük Taarruz'un kazanılmasında Mustafa Kemal'in  rolünü örneklerler açıklayınız .

Mustafa Kemal Atatürk Sakarya  Savaşı öncesi Başkomutanlık Kanunu'nun kendisine verdiği yetkiyi kullanarak Tekalif-i Milliye Emrileri'ni yayımlamıştır . Bu emirler kanun niteliğinde emirlerdir . Halktan alınan yardımlar  ile ordumuz daha iyi hale getirilmek istenmiştir ve ordunun maddi ve manevi açıdan daha da güçlenmesi sağlanmıştır . Sakarya Meydan Muharabesi'nde  Mustafa Kemal  savaşta taktik değişikliği yapmıştır . Çizgi savunmasından alan savunmasına geçilmiştir . Böylelikle ordunun  geri çekilmeden olduğu yerde  savunması yapması sağlanmıştır .

Mustafa Kemal Sakarya Meydan Savaşı'nda şu sözü söyleyerek  ordusuna moral vermiş ve kararlı olduğunu belirtmiştir .

'' Hattı müdafaa yoktur,  sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı  vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilmeyecektir...'' diyerek  Sakarya Medan Savaşı'nda bu sözü söylemiştir . Türk ordusunun komuta kadrosunda Mustafa Kemal Paşa Başkomutan olarak görev yapmıştır . Sakarya Savaşı'nın kazanılması ile ordumuz  savunmadan saldırıya geçmiştir .


Büyük Taarruz'un kazanılmasında da Mustafa Kemal'in büyük emeği ve kararlılığı vardır . Yarım yamalak  tedbirler alınarak bu savaşın kazanılmayacağını söylemiş ve şu hazırlıkların yapılmasını sağlamıştır :  Tekalif-i Milliye kapsamında halktan destek alınmıştır . İstanbul'dan Anadolu'ya silah kaçırılmış , Başkomutanlık Kanunu'nun süresi uzatılmıştır . Mustafa Kemal ve silah arkadaşları sayesinde Yunanlılar Anadolu'dan çıkarılmıştır . Mustafa Kemal'e milletimiz daha çok güvenmeye başlamıştır . Çünkü büyük dehası , kararlılığı , vatanseverliği , ileri görüşlülüğü sayesinde bu savaşlar kazanılmıştır .

1 yorum:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.