Özel günlerin yardımlaşmaya ve dayanışmaya etkisi nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Özel günlerin yardımlaşmaya ve dayanışmaya etkisi nedir ?

    0

Özel günlerin yardımlaşmaya ve dayanışmaya etkisi nedir ?  

Bayramlar ,  askere gitme törenleri , nişan , kına gecesi , düğünler , yöresel şenlikler , festivaller , sünnet düğünleri vb. günler özel günlerdir . Bu özel günler insanları bir araya getirir ve insanların birlik ve beraberlik içinde yaşamasına katkı sağlar . Örneğin ; milli bayramlarda toplum ortak bir coşku yaşar ve geçmişi ile gurur duyar . Bu günlerde insanımız daha bir sevinçli olur , daha bir dayanışma içinde olur . Yine dini bayramlarımızdan Ramazan ve Kurban Bayramı'nda  toplum içinde huzur ve dayanışma artar .

Küs olanlar barışır , herkes birbiri ile bayramlaşır , selamlaşır , büyüklerin elleri öpülür . Fakir olan kimselere bu dini bayramlarda  zengin kimseler para yardımı yapar .


Kurban Bayramında kurbanlar kesilir . Bu bayram zaten yardımlaşma ve dayanışma bayramıdır da diyebiliriz . Yoksul olan , kurban kesmeyen kimselere kurban payları verilir . Her ailenin bu bayramda et yemesi için  insanlar bir birine destek olur . Büyüklerin ziyareti yapılır . Düğünlerde eş , dost , akrabalar bir araya gelir ve eğlenceli bir ortam oluşur . Kişilerin ait olma duygusu bu özel günlerde daha da artar , kişiler bu dönemlerde sevgiye ve saygıya daha çok gereksinim duyarlar . Yine askere uğurlama törenlerinde askerin yakınları , eşi , dostu , orada bulunan diğer kimseler askerimizi dualar eşliğinde , davullar ve zurnalar eşliğinde askere yollar . Bu da toplumda dayanışmayı , birlik ve beraberlik duygusunu daha çok artırır . Sünnet düğünlerinde sünnet olan çocuğa çeşitli yardımlar yapılır , hediyeler verilir , bu da toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı artırır . Şenliklerde , festivallerde toplum bir araya gelir , hayırlı iş yapmak için , çeşitli kurumlara bağış yapmak için kermesler oluşturulur, şenlikler yapılır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.