Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'nın Ardından Fransa'dan Beklentisi Nedir ?

Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'nın Ardından Fransa'dan Beklentisi Nedir ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  Fransa ile yaşanan savaşlar bittikten sonra sıra antlaşmalara geldiğini düşünüyordu . Fransa ülkemiz ile savaşmaya bir son vermiş ve ülkemizin güçlü olduğunu görmüştür . Mustafa Kemal'in ise Fransa'dan beklentisi şudur : Fransa Osmanlı Hükümeti döneminde devletimize  ağır antlaşmalar imzalatmak  isteyen İtilaf Devletleri  arasında yer alan bir ülkeydi . Bu ülke tıpkı diğer işgal kuvvetleri gibi ülkemizi yıkmak ve yok etmek istiyordu . Milletimizin egemenliğini , toprağını elinden almak istiyorlardı .

Mustafa Kemal de artık Yeni  Türkiye Devleti'nin Fransa tarafından tanınmasını istemiştir . Bu Yeni Türkiye de  diğer bağımsız  milletler gibi  haklarını tanıtacaktır .

Çünkü bu bağımsız olan tüm ülkelerin en doğal hakkıdır . Sevr Antlaşması'nı artık Fransızların tanımamasını istemiştir . Çünkü artık biz Sevr antlaşmasını kabul edemeyecek bir güce sahibiz ve hiç kimse bu milleti tam bağımsızlığından alıkoyamaz diye düşünmüştür Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal .
Fransa ile  imzalanan Ankara Antlaşması'nın önemi ise şudur :
* Fransa Misakimilliyi tanımıştır . Misaki Milliyi tanıyan ilk itilaf Devleti Fransa olmuştur .
* İskenderun'da ( Hatay) özel bir yönetimin kurulması benimsenmiştir .
* Adana ve Antep Fransa'nın işgalinden kurtulmuş ve böylece Güney Cephesi kapanmıştır .
* Hatay hariç bugünkü  Suriye sınırlarımız çizilmiştir .
* Fransa Anadolu'daki savaşı fiilen bitirmiş ve savaştan çekilmiştir . Böylece İtilaf Devletleri arasında fikir ayrılığı yaşanmıştır .
* Osman Gazi'nin  dedesi Süleyman  Şah'ın mezarının bulunduğu Caber Kalesi Türk toprağı olarak kabul edilmiştir .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top