Milli Mücadele Döneminde Halkı Bilgilendirmek ve Bilinçlendirmek Amacıyla Yapılan Çalışmalara Örnek Verip Bu Çalışmalarla İlgili Edindiğiniz Bilgileri Yazınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Milli Mücadele Döneminde Halkı Bilgilendirmek ve Bilinçlendirmek Amacıyla Yapılan Çalışmalara Örnek Verip Bu Çalışmalarla İlgili Edindiğiniz Bilgileri Yazınız.

    0

Milli Mücadele Döneminde Halkı Bilgilendirmek ve Bilinçlendirmek Amacıyla Yapılan Çalışmalara Örnek Verip  Bu Çalışmalarla İlgili Edindiğiniz Bilgileri  Yazınız.

* İzmir'in işgali soncunda halkı bilgilendirmek için çeşitli yürüyüşler düzenlenmiş , miting ve gösteriler düzenlenmiştir .
* Milli Varlığa Yararlı Cemiyetler oluşturulmuş ve bu yararlı cemiyetler halkı bilgilendirmek için , milli mücadelenin başarıya ulaşması için birçok çalışmalarda bulunmuştur . Bu yararlı cemiyetler  basın- yayın faaliyetleriyle  kamuoyu oluşturmuşlardır , halkı bilinçlendirmişlerdir .

* Havza Genelgesi yayımlanmıştır . Halk bilinçlendirilmeye ve bilgilendirilmeye çalışılmıştır .

* Amasya Genelgesi ile  İstanbul Hükümeti'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi milleti felakete sürükleyecekti . Bu yönden genelgede millet bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiştir.

* Erzurum , Sivas ve  daha birçok kongreler yapılarak halk bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiştir .

*Milli Mücadele döneminde basın - yayın hayatına da önem verilmiştir . Bu dönemde Fethi Bey ve Mustafa Kemal Minber Gazetesi'ni çıkarmıştır . Kamuoyu oluştulmak istenmiştir .  Daha sonra  Sivas Kongresi'nde İrade-i Milliye Gazetesi çıkartılmıştır . Hakimiyet-i Milliye Gazetesi çıkartılmıştır . 6 Nisan 1920 yılında Anadolu Ajansı kurulmuştur . Milli Mücadeleyi karalamak isteyenlere karşı halkı bilinçlendirmek amacı ile kurulan Anadolu Ajansı Milli Mücadele yıllarında çok büyük bir görevi yerine getirmiştir . Çeşitli basın yayın organları ile halk bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiştir . Böylece Milli Mücadele'ye destek artmış , Mustafa Kemal'e destek artmış ve Milli Mücadele başarıya ulaşmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.