Kurtuluş Savaşı Hem Egemenlik Savaşıdır Hem De Bağımsızlık Savaşıdır Sözünü Açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kurtuluş Savaşı Hem Egemenlik Savaşıdır Hem De Bağımsızlık Savaşıdır Sözünü Açıklayınız .

    0

Kurtuluş Savaşı Hem Egemenlik Savaşıdır  Hem  De  Bağımsızlık Savaşıdır  Sözünü Açıklayınız .

Kurtuluş Savaşı'da milletimiz kendisini yok etmek isteyen işgal güçlerine karşı var gücü ile mücadele etmiştir . İşgalci devletler milletimiz esir ederek manda ve himayesi altına almak istemiştir . Yani bizi bağımsızlığımızdan koparmak istemişlerdir . Kendilerinin kölesi haline getirmek istemişlerdir . Eğer bağımsızlığımız elden gitmiş olsaydık başka bir milletin egemenliği altında yaşayacak , başka bir dili konuşacak ve kültürel değerlerimize sahip çıkamayacaktık .

Yani tam bağımsız olamayacaktık . Bunun için kurtuluş mücadelesi bir bağımsızlık mücadelesidir .

Diğer yandan ise  işgalci devletler bizim egemenlik hakkına sahip olduğumuz İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını ve diğer önemli bölgeleri ele geçirmek istemiş ve böylece milletimize egemen olmak istemiştir . İçeride İstanbul Hükumeti ile mücadele edilmiş ve  milletin egemenliğinin sağlanması için bu mücadeleler devam etmiştir . Bu yönden de  Kurtuluş savaşı bir egemenlik mücadelesidir diyebiliriz . Kurtuluş Savaşı'nda milletimiz başarılı olmuş ve tam bağımsız bir ülke haline gelmiştir . Ulusal egemenlik millete aittir düşüncesi doğrultusunda Cumhuriyet ilan edilmiştir . İşgalci güçlere karşı ise milletimiz birlik ve beraberlik içinde hareket etmiş ve bu işgalci güçler bizim topraklarımıza egemen olamamıştır . İşte bundan ötürü Kurtuluş Savaşı hem egemenlik  hem de bağımsızlık mücadelesidir diyebiliriz . Kurtuluş Savaşı ile bağımsız olduk ve sömürge  ülkelerine örnek bir millet haline geldik .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.