Kudüs Neden Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kudüs Neden Önemlidir ?

    0

Kudüs Neden Önemlidir ?
  
Kudüs Müslümanlar ,  Yahudiler ve Hristiyanlar  için kutsal bir şehirdir . Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görüyoruz dedikten sonra bu önemli şehir  gündemdeki yerini korumaya devam etmektedir . Bu açıklama aslında çok tehlikeli bir açıklama olmuştur . Ülkemizin de  bu açıklama dikkat  çekti ve bu duruma ülkemiz tepki göstermiştir . İsrail ise Kudüs'ü 1980 yılında İsrail'in başkenti olarak ilan etmiştir ve etmeye de devam etmektedir . Fakat İsrail'in o yıllardan beri Kudüs'ü İsrail'in başkent ilan etmesini  hiçbir devlet tanımamıştı ve fakat  bugünlerde Trump'ın Kudüs'ü başkent ilan etmesi dikkat çekici bir durumdur .

Araplar ise  Kudüs'ü  Filistin Devleti'nin başkenti  olarak görmektedir . Özellikle de Doğu Kudüs'ü başkent olarak görmektedirler Filistinliler .


Üç semavi din de bu şehri   kutsal kabul etmektedir . Bu yüzden de Kudüs şehri uluslararası bir öneme sahiptir . Ayrıca Kudüs şehri dünyanın en eski kentlerinden biri olma özelliği göstermektedir .  Kudüs kenti tarih boyunca  birçok kutsal yapının  ev sahipliğini yaptığı için önemli bir yere sahiptir . Osmanlı Devleti ise bu şehri 1517 yılında fethetmiştir . Fakat bu şehir Osmanlı Devleti'nin kontrolünde 1917  yılına kadar kalmıştır . Burada Ağlama Duvarı ve Mescid-i Aksa bulunur . Bu iki yapı  birbirine  bitişik halde bulunmaktadır . Mescid-i Aksa için Müslümanlar için çok önemli bir yerdir .  Yahudiler için ise Ağlama Duvarı önemli bir yapıdır . Çünkü burası da  Yahudilerin  kutsal mekanı olarak bilinir . Hristiyanlar için ise  İsa Peygamber'den dolayı önemlidir . Çünkü İsa Peygamber  burada çarmıha gerilmiştir  . Her ne kadar  Kudüs'ü Trump İsrail'in başkenti olarak görse de dünya bunu tanımıyor.  Kudüs'teki nüfusun yüzde otuz yedisi Arap'tır . Yüzde altmış birini ise Yahudiler oluşturmaktadır . Kudüs'ün önemi yukarıda saydığım özelliklerden dolayı kaynaklanmaktadır . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.