Kapıkulu Ocaklarının Bölümleri Hakkında Bilgi Veriniz. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kapıkulu Ocaklarının Bölümleri Hakkında Bilgi Veriniz.

    0

Kapıkulu Ocaklarının Bölümleri Hakkında Bilgi Veriniz.

* Acemioğlanlar Ocağı :  Kapıkulu Ocaklarına  asker yetiştirmek amacıyla  kurulmuş olan askeri birliklerdir . Devşirme çocuklara ( Müslümanlaştırılmış)  temel askeri disiplin kazandırılır . Fiziki olarak sağlıklı , gücü yerinde olan çocuklar  askeri birliklere gönderilir . Zekası  daha yüksek olan çocuklar ise  Enderun Mektebine gönderilir ve orada iyi bir eğitim alması sağlanır .
* Yeniçeriler :   Yeniçeriler Birinci Murat döneminde kurulmuştur . Kapıkulu ocakları içinde sayıca en fazla olan birliklerdir . Sayıları Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde artmıştır . İstanbul'da çıkan yangınları söndürmekle görevli olan askeri birliklerdir . Savaş ve barışta ise hükümdarı koruyan askeri birliklerdir . İstanbul'un güvenliğini sağlamışlardır . En büyük komutanı Yeniçeri ağasıydı .

Evlenmeleri ve  ve başka işler ile uğraşmaları yasaktı . Devletin güçlü zamanlarında Ocak devlet içindir anlayışı varken , devlet zayıflamaya başladığında ise  Devlet ocak içindir anlayışına dönüşmüştür . 2. Mahmut döneminde Yeniçeri ocağı kaldırılmıştır .
* Lağımcılar :  Fitil döşemişler , tünel kazmışlardır, kale duvarlarının  yıkılmasını saylayan askeri birliklerdir .
* Cebeciler :  Yeniçeri ocağının  silahlarını tamir eden , temin eden  ve bakımını yapan  görevlilerdir .
* Topçular : Top yapmak, top dükmek ve kullanmakla görevli olan askeri birliklerdir. Bostancılar:  Köşkleri ve sarayı koruyan askeri birliktir.
* Silahtarlar :  Savaş sırasında hükümdarın çaıdırnı koruyan birliklerdir .
* Humbaracılar :  Top mermisi , el bombası , havan topu kullanan  askeri birliklerdir .
* Sağ ulufeciler ve Sol ulufeciler : Saltanat sancaklarını korumuşlardır .
* Sağ garipler ve sol garipler :  Hazineyi ve ordu ağırlıklarını korumuşlardır .

* Top arabacıları :  Savaş topunu nakleden askeri birliklerdir . Fatih Sultan Mehmet zamanında kurulan askeri birliklerdir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.