İzmir'in Menemen ilçesinde çıkan ayaklanmayı ve bu ayaklanma sonucu Asteğmen Kubilay'ın şehit edilmesi olayını araştırınız

İzmir'in  Menemen ilçesinde çıkan ayaklanmayı ve bu ayaklanma sonucu Asteğmen  Kubilay'ın şehit edilmesi olayını araştırınız . Ayaklanmanın  nedenlerini ve sonuçlarını  çağdaş Cumhuriyet ve laik toplum düzeni açısından  değerlendirerek aşağıdaki bölüme yazınız .

Menemen Olayı (23 Aralık 1930)
Serbest Cumhuriyet Fırkası kendisini feshettikten sonra  , Menemen'de kanlı bir ayaklanma başlatmıştı . Bu Menemen isyanı , kendisini Mehdi diye ilan eden , Derviş Mehmed öncülüğünde '' Din elden gidiyor'', şeriat isteriz'' sözleri ile yayılmaya başlamıştı . Menemen  Olayı'nın sebepleri ise şunlardır :

* Laik inkılapların yapılmasının bir kısım  çevreleri   rahatsız etmesi
*  Nakşibendi  tarikatının önde gelen liderlerinden  Derviş Mehmet'in halkı  kışkırtmasıdır

Menemen İsyanı'nı bastırmakla Asteğmen Kubilay görevlendirilmişti . Kubilay kan dökülmemesi için uğraşmış , bunun için de  hafif silahlı birlikler ile mücadele etmişti , fakat bu müdahale yetersiz kalmıştı . Asteğmen Kubilay  isyan sırasında şehit edilmiştir . Menemen İsyanı'nı bastırmak için de sıkıyönetim ilan edilmiştir . İsyanı çıkaranların yargılanması için de Korgeneral Mustafa Muğlalı öncülüğünde  askeri mahkeme ( Divan-ı Harp) kurulmuştur .


Not:  Bu isyan laikliğe karşı yapılmış bir isyandır .  Çağdaşlığa aykırı bir isyandır .  Bu ve bunun gibi  laikliğe karşı çıkan diğer olaylar ( Şeyh Sait İsyanı,  İzmir Suikastı, Bursa Olayı)  toplumun belli bir siyasi olgunluğa  erişmediğinin göstergesidir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)