İnsanların Doğal Çevreyi Nasıl Kullandıklarını Örnek Vererek Açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İnsanların Doğal Çevreyi Nasıl Kullandıklarını Örnek Vererek Açıklayınız .

    0

İnsanların Doğal Çevreyi Nasıl Kullandıklarını Örnek Vererek Açıklayınız .

Doğal çevre tüm insanlığın ortak alanı , yaşama sebebidir . Doğal çevre yok olursa tüm canlılarda yok olur . Bunun için doğal çevremizi temiz tutmalıyız ve bilinçli , eğitimli insan olmalıyız . İnsanlar doğal çevreyi ne yazık ki hoyratça kullanmaktadır . Her yere çöplerini atmakta, havayı, suyu, toprağı kirletmektedir . İnsanlar  doğaya , doğal çevreye müdahale etmekte ve doğanın doğal dengesini bozucu faaliyetlerde bulunmaktadır . Kaliteli yakıtlar kullanmayarak  havayı kirletmekte ve bu da temiz bir hava almamızı engellemekte ve çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmektedir .

Sularımıza çeşitli atıklar atılmaktadır . Çeşitli atıklar zamanla suyun kirlenmesine neden olacaktır . Bunun sonucunda da kullanma suyu da olmayacak ve içme suyu da olmayacaktır. Yine bundan canlılar zarar görecektir. Toprağa atılan  gereğinden fazla kimyasal ilaçlar toprağın doğal yapısına zarar verecek ve toprakta yetişen sebze ve meyveler de doğal olmayacak ve bu da bize zarar verecektir .


Sanayinin hızla gelişmesi ve ilerlemesi de doğal çevrenin daha fazla kirlenmesine neden olmuştur . Sanayi alanındaki bu hızlı gelişme , doğal kaynakları ve  canlıları tehdit eden çevre kirliliğinin başlıca nedenlerinden biridir . Fabrikalarda , motorlu taşıtlarda ,  enerji santrallerinde kullanılan petrol , kömür gibi yakıtlardan hava kirliliği, çevre kirliliği, zaman zaman canlıların  yaşamını tehdit edecek düzeye ulaşır . Örneğin İngiltere'nin Londra şehrinde 1952 yılında  şehre çöken zehirli gazlar sonucunda 4000 kişi ne yazık ki yaşamını kaybetmiştir . Yine  İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Hiroşima ve Nagasaki'ye atom bombası atmış ve bu sırada oluşan asit yağmurunun etkisi ile de şehir  büyük  kayıplar yaşamış, çevre kirliliği yaşanmış, binlerce insan yaşamını yitimiş, binlerce insan engelli dünyaya gelmiş ve daha birçok olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır . Yani bu atom bombasının atılması doğal çevreye büyük zararlar vermiştir ve bitki örtüsü bile yetişememiştir . Diğer bir örnek ise  İsveç ve Norveç'i verebiliriz . Havada bulunan zehirli gazlar bir zaman sonra asit yağmuru şeklinde yer yüzüne düşer, işte bu asit yağmuru nedeni ile  bu ülkelerin güneyindeki akarsularda yaşayan binlerce balık ölmüş, bu durum da balıkla beslenen diğer canlıları da etkilemiştir. Bunun için doğal çevremizin önemini bilelim, ona zarar vermeyelim ve teknolojiyi  doğaya zarar vermeden kullanmaya çalışalım.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.