İklimin Neleri Etkilediğini Yaşadığınız Yerden Birer Örnek Vererek Açıklayınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İklimin Neleri Etkilediğini Yaşadığınız Yerden Birer Örnek Vererek Açıklayınız .

    0

İklimin Neleri Etkilediğini Yaşadığınız Yerden  Birer Örnek Vererek Açıklayınız .

İklim şunları etkilemektedir . Yaşadığım şehir İstanbul olduğu için burada iklim  daha yumuşak olur . Burada geçiş ikliminin  özellikleri görülür . Yani burada Akdeniz iklimi , Karadeniz iklimi , Balkan ve  Anadolu karasal iklimi görülür ve bu iklimlerin tesiri altındadır yaşadığım şehir . Bundan dolayı da burada  her çeşit bitki yetişmektedir. Örneğin Belgrat Ormanları  çok güzel ve  çeşitli bitkilerin olduğu bir yerdir .

Burada deniz olduğu için yazları hem sıcaklık fazla olur hem de nem fazla olduğu için insan yazın buradan kaçmak ve daha serin yerlere gitmek ister .

İstanbul'un  iklimi  Akdeniz iklimi olduğu için buralara dışarıdan göçler yaşanır . Bunun için yaşadığım yerde nüfus yoğunluğu fazladır . İklim  elverişli olduğu için, bura fazla yüksek olmadığından   burada ulaşım daha kolay sağlanır fakat nüfus fazla olduğu için , araç sayısı da fazla olduğu için ulaşım zorlaşmakta ve bunun için de toplu taşıma araçları daha fazla kullanılmaktadır . İklim insanların yaşam tarzını da etkilemektedir . Burası  kışın Doğu Anadolu, İç Anadolu Bölgesi'ne göre daha sıcak olduğu daha ince kıyafetler tercih edilmektedir . İklime uygun  tarım ürünleri  yetiştirilir. Örneğin ; zeytin gibi . Burada  iklim olanakları elverişli olduğu için düzlük alanlar fazladır . Bu da tarımı da olumlu etkilemektedir . Kısaca iklim şunları etkiler :
* Sanayi oluşumunu
* Tarım üretimini
* Ulaşımı
* Konu tipini
* Bitki örtüsünü
* Hayat tarzını
* Yerleşim alanlarını
* Ormancılık faaliyetlerini

* Turizm alanlarını  vb etkiler.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.