Çok Partili Siyasi Yaşamın Demokrasi İle Bağlantısı Nedir ? Sınıfta Tartışınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Çok Partili Siyasi Yaşamın Demokrasi İle Bağlantısı Nedir ? Sınıfta Tartışınız .

    0

Çok Partili Siyasi Yaşamın  Demokrasi İle Bağlantısı Nedir ? Sınıfta Tartışınız .

Türk Siyasi tarihinde partili yaşam  2. Meşrutiyet döneminde başlamıştır .  İttihat ve Terakki Cemiyeti  siyasi yaşamımızın en önemli sembollerinden , figürlerinden bir haline gelmiştir . İttihat ve Terakki uzun yıllar parti kimliği taşımadan  siyaset üretmiştir .  İttihat ve Terakki Cemiyeti  1913 yılında partileşmiştir . Osmanlı'da  resmen kurulan ilk siyasi partisi Ahrar Fırkası'dır .Türkiye Devleti'nin ilk siyasi  partisi ise Cumhuriyet Halk Fırkası'dır . Çok partili yaşam demek aslında her kesimden görüşün , mecliste ön plana çıkması , dile getirilmesi demektir .

Çok partili yaşamın olduğu yerde demokrasi vardır , halkın iradesi vardır .

Bunun İçin Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de çok partili yaşama geçilmesi için çeşitli partilerin kurulması gerektiğine inanmış ve böyle de olmuştur . İlk zamanlar Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  milli bağımsızlık yönünde bölünmeler olmasın diye hemen çok partili yaşama geçilmemiştir ve bunun bir zamanı olduğuna inanılmıştır . Zamanı gelince ise Çok partili yaşama geçilmiştir . Her partinin kendine göre siyasi bir görüşü ve özellikleri vardır . Kimi kesim a partisine gider ve onun görüşlerini dinler beğenir , kimi kesim b , kimi kesim c , d vb.  partilere gider ve herkesin kendi aklına  , kendi siyasi görüşüne uygun olanını tercih etmesi demokrasi kavramı ile yakından ilişkilidir . Çok partinin olduğu yerde muhalefet de olur . Başta bulunan iktidar her şeyi kafasına göre yapamaz , muhalefet partileri buna itiraz eder çünkü .  Partiler halkı temsil ettiği için Çok partili yaşam da demokrasi ile ilgilidir diyebiliriz .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.