Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'da Ülkemiz İçin Yaptıkları Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'da Ülkemiz İçin Yaptıkları Nelerdir ?

    0

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'da Ülkemiz İçin Yaptıkları Nelerdir ?

Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı'nın başarıya , zafere ulaşmasını sağlayan  büyük lider , büyük komutandır . Anadolu  sürekli işgallerden yorulmuş , halk savaştan bıkmış , ülke ekonomisi yok olma durumuna gelmiş  bir durumdaydı . Ülkemiz zor zamanlar geçiriyor ve bu ülkemiz için bir imtihan süreciydi . İstanbul Hükumeti İtilaf Devletleri'ne karşı teslimiyetçi bir politika izliyor ve işgallere dur demiyordu . Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmış fakat bu antlaşmayı Mustafa Kemal  kabul etmemiş ve geldikleri gibi giderler demişti . Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmış ve kurtuluş mücadelesine başlamıştı . Onu çok zorlu günler bekliyordu . O da bu zorlu günleri atlatmak için milletini kurtarmak için canını ortaya atmış ve var gücü ile vatanı için çalışmaya devam ediyordu .

Daha sonra Havza Genelgesi'ni yayımlamış ve milletini işgaller konusunda bilgilendirmiş ve bilinçlendirmişti .  Amasya Genelgesi , Erzurum Kongresi , Sivas Kongresi , Pozantı Kongresi ve daha birçok kongrenin yapılmasını sağlamış ve ülke kurtuluşu için milli birlik ve bereberliğin olmasının gerekliliğini vurgulamıştır .


İstanbul İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiş ve bunun üzerine Mustafa Kemal TBMM 'nin açılmasını sağlamıştır . Milli Mücadele döneminde basın yayına önem vermiş , çeşitli gazeteler çıkarılmış ve millet bilinçlendirilmiş ve kamuoyu oluşturulmaya çalışılmıştır . Milli Mücadeleye karşı çıkan ayaklanmaların bastırılmasını sağlamıştır , milleti ile birlikte . Sevr Antlaşması'nı kabul etmemiştir ve bu antlaşmayı imzalayanları da vatan haini ilan etmiştir . Türk ordusunun komutanı olan Mustafa Kemal savaşlarda başarıya ulaşılmasını sağlamıştır . Askeri alandaki başarısı siyasi başarılara dönüşmüştür ve çeşitli antlaşmalar imzalanarak Mondros Ateşkesi Antlşaması, Sevr Antlaşaması geçersiz hale getirilmiştir . Tekalif-i Milliye Emirlerini yayınlamış ve halktan orduya destek sağlanmış ve ordunun maddi ve manevi gücüne ulaşmasını sağlamıştır . Sakarya Savaşı'nda, Büyük Tarruz'da büyük zaferlere imza atmıştır . Mustafa Kemal sayesinde Sakarya Savaşı'nın sonunda ordumuz savunmadan saldırıya geçmiştir . Büyük Taarruz ile Kurtuluş Savaşı'nın silahlı dönemi sona ermiştir ve daha birçok  olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Mudanya Ateşkesi ile Doğu Trakya ve İstanbul savaş yapılmadan alınmıştır . Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşı yıllarında ülkesi  için , vatanı ve milleti için büyük işler yapmıştır . Onu asla unutmayacağız ve onun fikirlerini uygulamaya çalışacağız . O gelmiş geçmiş en büyük liderlerden biridir . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.