Atatürk’ün Bir Konuda Karar Alırken , Bu Kararı Uygulamaya Koyarken Uygun Ortam ve Zamanı Beklemesiyle İlgili Örnekler Veriniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Atatürk’ün Bir Konuda Karar Alırken , Bu Kararı Uygulamaya Koyarken Uygun Ortam ve Zamanı Beklemesiyle İlgili Örnekler Veriniz .

    0

Atatürk’ün Bir Konuda Karar Alırken , Bu Kararı Uygulamaya Koyarken Uygun  Ortam ve Zamanı Beklemesiyle İlgili Örnekler Veriniz .

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk sabırlı olduğu için , her şeyin kökü bir şekilde yapılması ve kalıcı olması için  planlarını hemen dile getirmemiş ve yapacağı yenilikleri , değişiklikleri zamanı gelince yapmıştır . Bunlardan Biraz örnek vererek konuyu biraz daha açalım . Örneğin ; Amasya Genelgesi’nde  Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır denmiştir . Burada ulusal egemenlik anlayışına dayalı bir devlet kurma fikri vardır ama açık açık Cumhuriyet ilan edilecektir denilmemiştir . Toplum henüz böyle bir şeye alışık olmadığı için Mustafa Kemal adım adım planlarına devam etmiş  ve Yeni bir Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için beklemiştir .

Burada ulusal egemenlik anlayışın değişmesi ile  rejimin de değişeceği sonucunu ortaya çıkarabiliriz .  Ulusal egemenlik fikri demokrasi düşüncesinin de benimsendiğinin kanıtıdır .


Yine milletin  durumunu saptamak  ve halkın sesini  dünyaya duyurmak için  her türlü etki ve denetimden uzak bir  milli kurul , ulusal kurul kurulmalıdır . Bu maddenin arka planında ise  Temsilciler Kurulu’nu oluşturma düşüncesi vardır . Amasya Genelgesi ile yeni bir devlet kurma planı ortaya konmuştur . Erzurum Kongresi’nde ise Yeni bir hükümet kurma fikrinin ardında ise yeni bir devlet kurma fikri vardır aynı zamanda . Mesela Saltanat kaldırılmış fakat halifelik hemen kaldırılmamıştır . Bunun ndeni ise toplumun böyle bir  duruma henüz hazır olmadığını düşünmüştür Mustafa Kemal . İlk olarak Saltanat’ı kaldırmış , Cumhuriyet’i ilan etmiş daha sonraları ise Halifelik kaldırılmıştır . Görüldüğü gibi her şeyin bir yeri ve zamanı vardır . Ulu önder Gazi Mustafa Kemal de buna uygun hareket etmiş ve ülkesi için birçok yenilikler yapmıştır, inkılaplar yapmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.