Ankara Neden Başkent Seçilmiştir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ankara Neden Başkent Seçilmiştir ?

    0

Ankara Neden Başkent Seçilmiştir ?

Kurtuluş Savaşı tamamlanmıştı . Dışarıda işgal kuvvetleri , içeride İstanbul Hükümeti yenilmiş ve millet olarak büyük bir zafere imza atılmıştı . Anadolu'da yeni bir devlet kurulmuştu . Artık yeni bir devletin yeni bir başkenti olması gerekiyordu . Bunun için de Ankara başkent olarak seçilmişti . Ankara'nın  başkent olarak seçilmesinin sebepleri şunlardır :
* Ankara'nın Temsilciler Kurulu'nun  merkezi olması ve halkın milli mücadeleye destek vermesi
* Osmanlı Devleti'nden bağımsız yeni bir devlet yapılanması içinde olunması

* Ankara'nın jeopolitik , stratejik konumu
* Ankara'nın coğrafi önemi

* Ankara'nın  Anadolu ile  olan ulaşım ve iletişim olanaklarının yüksek olması
* Ankara'nın güvenilir bir merkezi yerleşim yeri olması
* İstanbul'da Boğazlar Komisyonu  olması nedeni ile  egemenlik haklarının sınırlı olması sebebi ile İstanbul'un  başkent olarak  kullanılmasının sakıncalı görülmesi gibi nedenlerden dolayı Ankara 13 Ekim 1923 yılında başkent ilan edilmiştir .

Çıkarılan kanun ile Ankara başkent ilan edildi . Ankara'nın başkent olarak ilan edilmesine Fransa , İtalya ve İngiletere karşı çıkmıştır . Bu ülkeler  büyük elçiliklerini  orta elçilik düzeyine indireceğiz  diye TBMM'yi tehdit etmiş fakat bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi önemsememiştir .

Not : Ankara'nın başkent ilan edilmesi 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi döneminde  çıkarılan önemli yasalar arasında yer alır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.