3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Bir Yazı Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Bir Yazı Yazınız .

    0

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Bir Yazı Yazınız .

Birey doğuştan ya da sonradan engelli kalabilir . Çünkü bu hayatta  aslında hepimiz birer engelli adayı konumundayızdır . Birey engelli  olan kişilere nasıl davranılması gerektiğini bilmeli ve engellileri rencide edecek hal ve hareketlerden kaçınmalıdır . Onlar bizim gibidir aslında . Bizden hiçbir farkları yoktur . Sadece kimi koşullarda  zorluklar çekebilir ve bu durma üzülebilirler . İşte onların üzülmemesi için, toplum içinde kendilerini rahat ifade debilmeleri için , günlük gereksinimlerini giderebilmek için onlara elimizden gelen her türlü desteği vermeliyiz .

Onları bizim desteğimizden asla mahrum bırakmamalıyız . İnsan engelli kardeşlerimiz sadece engelliler gününde hatırlamamalı , onlar devamlı kalbimizde olmalı ve onlar için yaptığımız fedakarlıklar süreklilik arz etmelidir .


İşte o zaman insanca davranmış olur ve insanlığı yaşatmış oluruz . Engelli kişilerin yerine kendimizi koymalıyız ve onların yaşadıkları zorlukları hissetmeliyiz . Yani empati kurabilme becerisine sahip olmalıyız . Düşünün bizim üzüldüğümüz şeyleri onlar yaşıyor ve yaşamaya da devam ediyor . Bundan dolayı engelli kardeşlerimizin her zaman yanında olmalıyız , onları koşulsuz sevmeli ve onlara saygı duymalıyız . Engelli insanlar  engelli olduğu halde çoğu sağlıklı insandan çok daha iyi işler başarmış ve engelini tanımayarak  çalışmaya devam etmektedirler . İşte böyle kardeşlerimizin başarılarının daha da artması için onların hep yanında olmalıyız ve onlara her zaman moral vermeli , güç vermeliyiz . Göremeyen kardeşlerimiz için , işitemeyen kardeşlerimiz için ,  ortopedik sorunları olan yavrularımız için , zeka ve ruhsal  özürlükleri olan yavrularımız için ve daha birçok engeli olan canlarımız için  dünyadaki insanlar olarak iş birliği içinde hareket etmeli ve onlara elimizden gelen her türlü desteği sağlamalıyız . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.