Yükseltinin İklim Üzerindeki Etkisini Uzun Bir Şekilde Açıklayınız - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yükseltinin İklim Üzerindeki Etkisini Uzun Bir Şekilde Açıklayınız

    0

Yükseltinin İklim Üzerindeki Etkisini Uzun Bir Şekilde Açıklayınız

Yükseltinin fazla olduğu yerler  sıcaklık farkı ve basınç  farkı oluştuğu için  buralarda hava daha soğuk olur, daha ayaz olur . İklim koşulları böyle yerlerde daha sert geçer . Yükselti arttıkça sıcaklık azalır ve bunun sonucunda da  geniş yapraklı , karışık yapraklı ve iğne yapraklı ormanlar oluşur . Yükseltinin fazla olduğu yerlerde  tarım ürünlerinin olgunlaşma  süreci daha uzun olur . 

Yükseltinin fazla olduğu yerlerde kısa mesafelerde iklim ve bitki örtüsü değişikliği yaşanır . Ülkemizde yükseltinin fazla olması ise bitki örtüsü ve tarım ürünlerini etkilemiştir .

Örneğin yükseltinin  ülkemizde fazla olmasından  dolayı  bir tarım ürünü  Kayseri'de Erzurum'dan daha önce olgunlaşır , çünkü Erzurum daha fazla yükseltiye sahip olan bir ilimizdir. Yükselti ülkemizde daha çok Doğu Anadolu Bölgesi'nde fazla olduğu için bu bölgede karla örtülü gün sayısı da doğal olarak daha fazla olur . Ülkemizde dağlar doğu- batı uzanışlı olduğu için  doğuya doğru yükselti ülkemizde artmaktadır . Bu da kıyı ile iç kesimler arasında   doğuya doğru gidildikçe  iklim , bitki örtüsü ve  tarım ürünlerini etkiler .  Doğuya doğru gidildikçe karasallık da artmaya başlar .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.