Yaşadığınız Yerde Yapılan El Sanatlarından Hangisi ya da Hangileri İlginiz Çekiyor ? Neden - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yaşadığınız Yerde Yapılan El Sanatlarından Hangisi ya da Hangileri İlginiz Çekiyor ? Neden

    0

Yaşadığınız  Yerde Yapılan  El Sanatlarından  Hangisi ya da Hangileri İlginiz  Çekiyor ? Neden

Geleneksel el sanatları ülkemizde maddi ve manevi değerleri arasında yer almaktadır . Halıcılık , oymacılık , ahşap işlemecliğ i, taş işlemeciliği gibi birçok geleneksel el sanatları bulunur . Yaşadığım yerde yapılan el sanatlarından  ilgimi en çok halı dokumacılığı çekmektedir . Halı dokuma çok emek gerektiren ve  işçiliği zor  olan bir el sanatıdır . Önce halı dokumaya başlamadan önce yün eğrilir , daha sonra yünlerden  ipler çıkarılır ve o ipler bir  farklı renklerde boyatılır ve  bir top halini alır .

Halı dokumak için önce tezhah kurulur . Daha sonra tezhagın başına  top şeklindeki sarılmış çeşitli renklerdeki ipler asılır ve daha sonra halı dokumaya başlanır .


Halı dokurken her renkten bir ilmek atılır ve halıya istediğimiz şekli vermek de bizim elimizdedir .   İstersek o halıya  dokuma yaparak farklı desenler verir ve farklı modeller ortaya çıkarabiliriz  Halı dokuma belli bir zamanı da gerektirir . Örneğin iki kişi bir halıyı  el emeği ile dokuduğu için bir ayda bir buçuk ayda dokuyabilir ve  daha sonra dokunan halı kesilir , kenarları düzeltilir ve bu halılar ya satışa çıkarılır ya da evlenecek genç kızlara  ya da erkeklere çeyiz hediyesi olarak saklanır . El emeğine dayanan bir dokuma olduğu için evde dokunan halılar üzerinden uzun yıllar geçse de kısa sürede bozulmaz . Eve farklı bir renk katar ve evi daha da güzelleştirir . Bunun yaşadığım yörede en çok  halı dokumacılığı dikkatimi çekmektedir . Ayrıca halının farklı hikayeleri de vardır . Mesela halı dokuyan genç bir kız sevdiğini ailesine demeye çekindiği için sevgisini halısına dokurmuş ve halı üzerinden o kişinin aşık olduğu anlaşılırmış . Bununla ilgili de çeşitli hikayeler vardır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.