Yaşadığınız Bölgenin İklimi Hayatınızı Nasıl Etkiliyor ? Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yaşadığınız Bölgenin İklimi Hayatınızı Nasıl Etkiliyor ? Yazınız .

    3

Yaşadığınız Bölgenin İklimi Hayatınızı Nasıl Etkiliyor ?  Yazınız .

Yaşadığım bölge  İç Anadolu Bölgesi , yaşadığım şehir ise Ankara'dır .
* Beslenme: Genel olarak  yaprak sarması , etli yemekler ,  bulgur pilavı , bazlama kebabı, evelik sarması, Ankara tava, Ankara simidi  vb. tüketilir. Bölgemde ise genel olarak her yörenin kendine ait yemekleri vardır. Nohut yemeği, kuru fasulye, dal turşusu vb . gibi yemekler yapılır.
* Giyim: İç Anadolu Bölgesi'nde yer aldığım için genel olarak kışlar soğuk ve kar yağşlı , yazlar ise kurak geçtiği için kışın kalın ,yünlü kıyafetler tercih edilir. Yazın ise çok sıcak tutmayan ince, açık renkli kıyafetler tercih edilir.

* Konut Tipi: İklim olarak karasal iklim  içinde yaşadığımız için yaşanılan evlerde genel olarak kerpiç ev, toprak ev, beton ev şeklinde bölümlere ayrılır.

* Bitki Örtüsü: Karasal iklimde yaşandığı için bitki örtüsü de doğal olarak bozkırdır. Yani ilkbahar yağışları ile  yeşeren,  yaz kuraklığı ile sararan kısa boylu  otlardır. Buna step ya da  bozkır da diyebiliriz.
* Ulaşım: İç Anadolu Bölgesinin topoğrafyası fazla engebeli olmadığı için bu bölgede kara yolu ve  demiryolu ağı  oldukça gelişmiştir. Ankara, Sivas, Eskişehir ve  Kayseri önemli yolların kavşağı durumundadır. Ayrıca Kayseri, Sivas,  Eskişehir ve Ankara'da hava lanı da yer alır.

* Turizm: İç Anadolu Bölgesi'nde turizm de gelişmiştir. Erciyes'te kayak turizmi yapılır, Nevşehir Ürgüp Göreme'de Peri Bacaları bulunur ve buraya her yıl binlerce turist gelir.  Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi, Elmadağ Kayak Merkezi, Ilgaz Kayak Merkezi  İç Anadolu Bölgesi'nin önemli kayak merkezleri arasında yer alır. Ankara'da Anıtkabir çok gelinen  bir yerdir . Mevlana Türbesi, Sivas Divriği Ulu Cami, Aladağlar Milli Parkı ve daha birçok turistik yerlerimiz bulunur.

3 yorum:
Write yorum
  1. Saolun çok işime yaradı😊😊

    YanıtlaSil
  2. çooooooooookkk teşekkürler

    YanıtlaSil
  3. Karadeniz iklimini de yazsaydı biliyorsan keske

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.