Yağlı Güreşin Özellikleri Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Yağlı Güreşin Özellikleri Nelerdir ?

    0

Yağlı Güreşin Özellikleri Nelerdir ?

- Yağlı Güreş geleneksel Türk sporlarından bir tanesidir .
- Yağlı Güreş sporunda sporcular üzerine yağ sürerek alana çıkıp güreşmeye başlar . Vücutlarına yağ sürdükleri için oldukça ustalık gerektiren bir spordur .
- Yağlı güreş " Er Meydanı " denilen alanda yapılır .
- Yağlı güreşte yarışan oyuncaların kendini dengede tutması çok önemlidir . Yağlı bir şekilde birbirlerini yıkmaya çalışan güreşçilerin çok dikkatli olması gerekir ve çok güçlü olması gerekir .

- Yağlı güreş özellikle belli günlerde yapılan bir spordur .
- Osmanlı Devleti de yağlı güreş müsabakaları düzenlemiştir .

- Yağlı güreşin Mısır kaynaklı olduğu ileri sürülür .
- Yağlı  güreş Osmanlı Devleti zamanında kontrollü bir şekilde yapılırdı .

- Eski Türklerde ise baharın gelişi ile birlikte , doğanın canlanışı ile birçok etkinlikler yapılırdı . Bunlardan biri de yağlı güreş sporuydu . Kazanılan savaşlardan sonra , evlilik törenlerinde , zafer şölenlerinde yağlı güreş müsabakaları düzenlenip halk eğlendirilmeye çalışılır ve izleyen kişilerin tuttuğu taraf olurdu .
-  Yağlı güreş her ne kadar zor bir spor dalı olsa da izleyenler açısından zevkliydi  .
 Not: Tarihi Kırkpınar güreşlerinin ise  Orhan Gazi döneminde  Rumeli'ye yapılan akınlar sırasında  doğduğu bilinir . Kırk yiğit askerlerden iki tanesi Ahırköy çayırlığında birbirleri ile yenişemezler ve bir güreşe tutulup ikisi de yaşamlarını kaybederler . Daha sonra güreşin gerçekleştiği alanda ortaya çıkan su  çayırları sulamaya başlar ve  buraya Kırkpınar denilir .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.