Ülkemizde Seçeceğimiz Bir İlin Ve Kendi Yaşadığınız İlin Kültürel Ögelerini Araştırnız . Bulduğunuz Kültürel Ögelerin İsimlerini Aşağıya Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemizde Seçeceğimiz Bir İlin Ve Kendi Yaşadığınız İlin Kültürel Ögelerini Araştırnız . Bulduğunuz Kültürel Ögelerin İsimlerini Aşağıya Yazınız .

    0

Ülkemizde Seçeceğimiz Bir İlin  Ve Kendi  Yaşadığınız İlin  Kültürel Ögelerini Araştırnız . Bulduğunuz Kültürel Ögelerin  İsimlerini  Aşağıya Yazınız .

* Yaşadığınız Yer :   Kayseri
* Yemekler : Mantı ,  Kurşun Aşı , Sucuklu köfte , pastırmalı kuru fasülye , yaprak sarması , çemenli ekmek , Kayseri Tiridi , Örgülü Pilav , Çiriş Yemeği vb gibi yemekleri bulnur .
* El Sanatları : El dokuması halı ve kilimler , taş işçiliğ i, soğanlı  Bez bebekleri , Yahyalı halı ve kilimleri  Kayseri'nin önemli el sanatları arasında yer alır .
* Geleneksel giysiler : Pamuklu mintan , şalvar ,  yazma , süslü süslü  iğne oyalı eşarplar ,  şal , kuşak , gömlek , aba , yaşlıların sırtına attıkları atkılar ve daha farklı giysiler de giyilir .
* Halk Oyunları:  Munzur Halayı, Bünyan Halayı, Orta Oyunu, Omuz  Halayı, Ağırlama, Halaylar,  Doktor Civanım , Hana Vardım Han Değil gibi halk oyunları oynanır.
* Türküler: Gesi Bağları, Bahçe Duvarından Aştım, Ayrı Değiliz, Çarşıya Vardım Erikten Aldım, Benden Selam Söyleyin O Nazlı Yare, Erkilet Güzeli Bağlar Bozuyor, Duvarımız Yok, Fadimem Süslü Gezer ve daha birçok  türkülerimiz vardır.

* Tarihi Yapılar: Hacı Kılıç Camii, Hunad Hatun Külliyesi, Zamantı Kalesi, Ulu Cami, Çifte Medrese, Sultan Hanı, Köşk Medrese, Sahibiye Medresesi, Develi Ulu Cami, Döner Kümbet, Karatay Hanı, Çfte Kümbet, Tekgöz Köprüsü, Lala Paşa Camii, Avgunlu Medresesi vb gibi Kyaeri'de birçok tarihi yapılar bulunur.

* Festival ve Şenlikler:  Geleneksel Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali, Erciyes Kış Turizmi Festivali, Sürmelim Etkinlikleri, Dadaloğlu Kültür ve Sanat Festivali, Pınarbaşılılar Günü ve daha da çoğaltabiliriz.

Seçtiğim İl: İstanbul
 Yemekler:   Ali Babanın Köftesi, Sarıyer Börekçisinin Poğaçası, Vefa'nın bozası, Boğazda  Balık Ekmek,  Balık Ekmeğin Yanında Turşu Suyu, Yaşar Ustanın Kavunlu Dondurması , Kanlıca'nın Yoğurdu, Feriye'nin pilavı, Sultan Ahmet Köftesi, Kıyı Restoranın  Yaprak Ciğeri ve daha bir sürü yemekleri vardır.
* El Sanatları: Ağaç oyma,Kakma,  Nakkaşçılık, Halıcılık, Kilimcilik, Ahşap işleri, Örme, Geleneksel dokumalar ve daha farklı birçok el sanatları vardır.
* Geleneksel Giysiler: Peşkir, Yün Kuşak, Altıparmak üç etek, Çarık, Yün Çorap, Paçalı İşlemeli Don, Yakalı Gömlek gibi yörel kıyafetleri bulunur.
* Halk Oyunları: Çiftetelli, Selanik Zeybeği, Bahriye Zeybeği, Şehnaz Oyunu,  Trakya Karşılaması, Longa, Orta Oyunu, Ağır Zeybek, Rast Kanto gib daha birçok oyunları bıulunur.
* Türküler: Ada Sahillerinde Bekliyorum, Arabacı, Bahçelerde Mor Meni, Atladım Geçtim Dereyi, Besmeleylen Biz Yangına Kalkarız, Bir Dalda İki Kiraz, Ey Felek, Ey Bostancı gibi daha birçok türküleri bulunur.
* Tarihi Yapılar: Ayasofya, Yere Batan Sarnıcı, Sultan Ahmet Meydanı, Gülhane Parkı, Haeski Hürrem Hamamı, Adile Sultan Kasrı, Unkapanı Atatürk Köprüsü, Cafer Ağa Medresesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Adalar, Rumeli Hisarı, Süleymaniye Hamamı, Anadolu Hisarı, Beylerbeyi Sarayı, Yedikule Hisarı, Kapalıçarşı, Yıldız Sarayı, Çırağan Sarayı, Mısır Çarşısı gibi birçok tarihi yapılar bulunur.
* Festival ve Şenlikler: İstanbul Ulusalarası Dans Festivali,  İstanbul Shopping Fest, İstanbul Kukla Festivali, İstanbul Film Festivali, İstanbul Sahaf Festivali, istanbul Caz Festivali, Ulusalarası İstanbul Opera Festivali,, Yağlı Güreşler, Uçurtma Şenliği, Turizm Fuarı, Orta Asya Sinema Günleri, Kültür ve Turizm Festivali, İstanbul Şiir Festivali , Geleneksel Boğaz Turları, Göl Şenliği, Bisiklet Şenliği, Ahilik Haftası Etkinlikleri, Açık Hava  Sinema Günleri gibi daha birçok festival ve şenlikleri vardır.
 İstanbul'da yaşayan birçok  Kayserili olduğu için buralara  kültürel ögelerini götürmüşlerdir. Hem benzer hem de farklı özellikleri vardır iki şehrin de.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.