Ülkemizde Çalışan Çocukların Sayısı Neden Fazladır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Ülkemizde Çalışan Çocukların Sayısı Neden Fazladır ?

    0

Ülkemizde Çalışan Çocukların Sayısı Neden Fazladır ?

Her ne kadar ülkemizde  eğitim öğretim ile yeni düzenlemeler yapıldıysa da ülkemizde çalışan çocuk sayısı yine de fazladır . Eskiden ilköğretim zorunlu olmadığı için aileler çocuğu evin geçimini sürdürecek kişi olarak görüyor ve okula göndermiyordu . Günümüzde ise ilköğretim zorunlu olduğu halde  hala ülkemizde , çalışan çocukların sayısı fazladır . Ülkemizde çalışan çocukların fazla olmasının nedenleri ; kimi maddi durumu iyi olmayan aileler çocukları bir işe vermektedir .

Çocuk sanki bir yetişkin birey gibi çalışmakta , okula gitse bile devamsızlık yapmakta ve eve para getirmeye çalışmaktadır .

Kimi ailelerin çocuklarına sahip çıkmaması ve bunun sonucunda çocukların sokaklarda yaşamaya başlaması , herhangi bir iş bulup karnına doyurmaya çalışmasından dolayı ülkemizde çalışan çocukların sayısı fazladır. Eğitim ve öğretimden yoksun bilinçsiz kimselerin  çocukları çalıştırmaları ve onları okul çağından mahrum bırakmaları gibi nedenlerden dolayı ülkemizde çalışan çocukların sayısı fazladır.  Çocuğu okuma konusunda ailelerin yeterince desteklememesi,  bir işte çalışarak ailenin geçimini sağlıyorsun , sen iyi evlatsın gibi çocuğu daha fazla çalıştırmaya yönlendirme ve çocuğa psikolojik olarak baskı yapılmaktadır . Çocuk ister istemez bu durmadan etkilenmekte ve okuldaki derslerini ihmal etmektedir . Ülkemizde çalışan çocukların sayıca fazla olmaması için aileler çocuklarına sahip çıkmalı , çocuklarını okutmalı ve onlara herhangi bir şekilde ( fiziksel, psikolojik, sosyal) baskı yapmamalıdırlar . Çocuğu okula yönlendirmeli ve geleceği için bir şeyler yapmasını sağlamalıdırlar .


Çocuk eğitimini iyi bir şekilde tamamladığı zaman , zaten ileride iyi bir mesleği olacak ve  yine bir geliri olacaktır. Aileler çocuklarının geleceğini düşünmeli ve onları korumalıdır . Devlet  bu konuda gerekli olan yaptırımlar uygulamalı ve hiçbir çocuk eğitim hakkından mahrum kalmamalıdır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.