Türk Çocuğu Atalarını Tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır . Atatürk bu sözü ile ne anlatmak istemiştir ? Söyleyiniz .

Türk Çocuğu Atalarını Tanıdıkça  daha büyük işler yapmak için  kendinde kuvvet bulacaktır . Atatürk bu sözü ile  ne anlatmak istemiştir ? Söyleyiniz .

Türk Milleti asil bir millet olduğu, vatanı  söz konusu olduğunda her zorluğu aşabildiği için Mustafa Kemal de milletinin çocuklarına güvenmiş ve bu anlamlı sözü söylemiştir . Türkler teşkilatçı bir yapıya sahip oldukları için, başka milletlerin esareti altında yaşayamadıkları için sürekli yıkılan devletlerin yerine hemen bir yenisini kurmayı başarmışlardır .

Çünkü milletimiz bağımsızlığına düşkün olan bir millettir. Atalarımız bize bu toprakları bırakabilmek için çok büyük savaşlar yapmışlar, çok büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır .  

Biz Türk gençlerine düşen de tarihimiz daha detaylı araştırmak  ve tarihimiz hakkında her şeyi öğrenmektir . Tarihini bilmeyen geleceğe yön veremez . Bunun için gençler olarak geçmişimize sahip çıkmalıyız . Atalarımızın kanları ile kazanılmış bu toprakları başka milletlere yem etmemek için daha çok çalışmalı ve daha çok  kalkınmalıyız . Mesela Türk gençleri olarak Atilla'nın hayatını araştırmalı , neler yaptıklarını öğrenmeliyiz, o büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u nasıl fethettiğini en ince ayrıntısına kadar öğrenmeliyiz . Mustafa Kemal'i öğrenmeliyiz . Onun okuduğu kitapları okumalı, onun  yazıdığı eserleri okumalı ve tarihimize daha iy bir yön verebilmeliyiz . Ecdadını tanımayan bir millet kültüne , değerlerine sahip çıkmaz ve kolayca yok olabilir. Benliğimizi kaybetmemek için geçmişimize sahip çıkalım ve kendi tarihimizi başkalarından öğrenmeyelim . Bizzat kendimiz  tarihimizle ilgilenelim .1 yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top