Toplumsal Düzenin Sağlanmasında Adaletin Önemi Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Toplumsal Düzenin Sağlanmasında Adaletin Önemi Nedir ?

    0

Toplumsal Düzenin Sağlanmasında Adaletin Önemi Nedir ?

Toplumsal düzenin sağlanmasında adaletin önemi çok büyüktür . Adaletin gerçekleşmesi devletin koyduğu kuralların etkin ve yeterli olması ile sağlanabilir . Yani devletin hukuk devleti olması gerekir . Hukuka uygun olarak  toplumsal düzenin işleyişine zarar veren , toplumu bölmeye çalışan , hak etmeyen kişileri büyük görevlere getiren ve bu göreve gelen kimselere gerekli olan cezalar verilmeli ve toplumsal adalet sağlanmalıdır . Adaletin olmadığı yerde kargaşa çıkar ve toplum düzeni bozulur . Bunun sonucunda da toplumda huzur ve güven kalmaz . Burada en büyük göre devlete düşmektedir . Devletin adaletin sağlanması için her türlü düzenlemeyi yapması ve hiçbir vatandaşın hakkının gasp edilmemesi ve vatandaşın hakkını hukuki yollardan  arayabilmesi gerekir .

Eğer bir toplumda adalet olmazsa ,  o toplumda güçlü olan güçsüz olanın hakkını ele geçirir . Güçsüz olan ve haklı olan kimse hakkını arayamadığı için , adaletsizliğe uğradığı için bu kişi de başka zorbalıklara başvurabilir ve böylece toplumsal düzende dengesizlikler oluşur ve toplumsal huzur olmaz .

Toplumsal adalet olmadığı için hırsızlık olayları çoğalır ,  cinayet , yaralama olayları çoğalır ve toplum tam bir dengesiz ve mutsuz bir kalabalığa dönüşür . İnsanlar birbirine güvenemezler  . Adaletin olmadığı bir toplumda bilim ve gelişmede de ilerleme sağlanamaz ve toplumlar çöküşe geçer . Bunun için adalet her zaman var olmalıdır .  Toplumsal düzende adaletin ne kadar önemli olduğunu şu sözler ile de anlayabiliriz:
* ''Kuvvete dayanmayan adalet aciz , adalete dayanmayan kuvvet zalimdir . ''(Blaise Pascal)
*''Adaletin hakim olduğu yerde, silahın yeri yoktur.'' (J.Amyot)
*'' Kılıcın yapamadığını adalet yapar .''( Kanunu Sultan Süleyman)
* '' İyi olmak kolaydır zor alan adil olmaktır.'' ( Victor Hugo )
* ''Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adletten doğar '' ( Emile Zola)

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.