Teknolojinin Artmasıyla Gelenek ve Göreneklerimizde Neler Değişmiştir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Teknolojinin Artmasıyla Gelenek ve Göreneklerimizde Neler Değişmiştir ?

    1

Teknolojinin Artmasıyla Gelenek ve Göreneklerimizde  Neler Değişmiştir ?

Teknolojinin artmasıyla her ne kadar  gelişme sağlansa da kolaylıklar artsa da elbette bunların olumsuz yönleri de olmuştur . Bilim ve teknoloji hızla ilerlemekte ve teknolojinin gücüne yetişilememektedir . Her şeyin son modeli ve en iyisi çıkmaya başladıkça insan da hep en iyisine sahip olmayı istemektedir . Teknolojinin artmasıyla gelenek ve göreneklerimizde   şunlar değişmeye başlamıştır .

Bilgisayar, internet olmadan önce insanlar birbiri ile daha samimiydi ve  daha çok muhabbet ortamı vardı  .


Misafirlikler daha fazlaydı  . Fakat cep telefonlarının , internetin kullanımı hızla artınca artık misafirliklerde bile herkesin elinde bir telefon olmaya başladı . Karşımızdaki kişi ile konuşurken hemen o kişi telefondaki son bildirimlere bakmaya başladı . Hal böyle olunca iletişim de etkili bir şekilde sağlanamaz oldu .  Eskiden büyüklere ziyaret daha çok yapılırdı fakat şu anda ise bir telefonla konuşup  hatır gönül ilişkisi telefonla halledilmeye başlandı . Bu da insanları sosyal hayattan koparmaya başladı . İnsanlar artık evlerinde asosyal olarak yaşamayı tercih etmeye başladılar . İnternet kullanımının yaygınlaşması ile gençler kendi kültürümüzden kopmaya başladı ve izledikleri videolar ile Batı'nın kültürünü almaya başladı ve bu da gelenek , göreneklerimize olan bağlılığı azaltmaya başladı . Kültürel özelliklerimiz  çözülmeye başladı ve insan ilişkileri azalmaya başladı .  Düğünlerimiz, bayramlarımız daha bir özenti hali almaya başladı . Kendi değerlerimizden uzaklaşmaya başladık .  Çocuklarımız kültürel değerlerimizden yokun olarak büyümeye başlad ı. Daha birçok etkileri olmuştur , teknolojinin .

1 yorum:
Write yorum
  1. Benim çok işime yaradı. Münazara yarışması yapacağız. Orada bu metni okuyacağım. Umarım biz kazanırız. Güzel bir çalışma olmuş.

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.