Tekalif-i Milliye Kararları'nın Kurtuluş Savaşı'nın Kazanılmasındaki Etkisini Değerlendiriniz. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Tekalif-i Milliye Kararları'nın Kurtuluş Savaşı'nın Kazanılmasındaki Etkisini Değerlendiriniz.

    0

Tekalif-i Milliye  Kararları'nın  Kurtuluş  Savaşı'nın  Kazanılmasındaki Etkisini Değerlendiriniz.

- Tekalif-i Milliye Emirlerini  Mustafa Kemal Paşa  Başkomutanlık  Kanunu'nun kendisine  verdiği yetkiyi kullanarak yayımlanmıştır . Bu emirler kanun niteliğinde emirlerdir . Bu emirler Kütahya- Eskişehir Savaşı'nın sonucunda çıkarılmıştır .
- Tekalif-i Milliye emirleri için halktan yardım istenmiş ve Türk Milleti de bu konuda üzerine düşen görevi yapmış ve ordusuna gerekli olan maddi desteği ve manevi desteği sağlamıştır .

Milletimizin ordusuna destek olması ile ordumuz bundan güç almış ve kendini  daha da güçlü hissetmiştir . Bu yardımlar ile ordumuz savaşa hazır hale gelmiştir .

Ordumuzun gereksinimi giderilmeye çalışılmıştır . Ordumuzun hareket kabiliyeti artmıştır . Ordumuzun  saldırı ve savunma kabiliyeti  artmıştır .
- Tekalif-i Milliye  Emirlerinin yayımlanması ile  birlikte  Vergi Komisyonları oluşturulmuş ve İstiklal Mahkemeleri kurulmuştur . İstiklal Mahkemelerinin kurulması ile   yaptırım gücü artırılmış , vergi tahsilatı kazandırılmaya çalışılmıştır . Bu emirler ile  birlikte ülkemizin  tüm sivil ve askeri gücü  birlik ve beraberlik içinde hareket etmiştir . Bu da Sakarya Meydan Muharebesi'ne  Topyekun Savaş niteliği kazandırmıştır .
Konu İle İlgili diğer bilgiler:
Başkomutanlık  Kanunu'nun çıkarılmasını etkileyen  gelişmeler şunlardır:
* Orduyu savaşa hazır duruma getirmek
*  Kararların hızlıca  alınmasını ve uygulanmasını sağlamak
* Ordunun ihtiyacını karşılamak

* Anadolu'yu düşman işgalinden kurtarmak.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.