TBMM Maraş'a kahraman , Antep'e gazi , Urfa'ya şanlı unvanı vermiştir . Bu unvanlar bu illere neden verilmiştir . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

TBMM Maraş'a kahraman , Antep'e gazi , Urfa'ya şanlı unvanı vermiştir . Bu unvanlar bu illere neden verilmiştir .

    0

TBMM Maraş'a kahraman , Antep'e gazi , Urfa'ya şanlı unvanı vermiştir . Bu unvanlar bu illere neden verilmiştir . 

 *Kuvayımilliye birlikleri ile olan başarılı mücadelelerden dolayı  Antep'e Gazi unvanı (  8 Şubat 1921) verilmiştir .
* Bağımsızlıklarını tırnakları ile  kazıyarak elde eden  Maraş'a Kahraman unvanı (  7 Şubat 1937 )  verilmiştir.
* Urfa'ya ise Şanlı (  12 Haziran 1984) unvanı verilmiştir.

Bu illerde yaşayan insanlar vatanının bölünmemesi için , birliğimizin ve dirliğimizin bozulmaması için canları pahasına büyük mücadeleler etmiş ve bu vatan bize işte bu asil milletin evlatları sayesinde kalmıştır .

*Not : Antep'te  Üsteğmen Mehmet  Said , Şahin Bey takma adı ile  Kuvayımilliye liderliğini yapmıştır . Mustafa Kemal'in emri ile Antep'e giden Kılıç Ali Bey'de Antep'te başarılı mücadelede bulunmuştur. Antep ,'' Semt Teşkilatı'' denilen 27 bölgeye ayrılmıştır . Antep tüm bu zorlu direnişine rağmen  9 Şubat 1921'de Fransa'ya teslim olmuştur .

*Maraş'ta önemli Kuvayımilliye liderlerinden olan  Rıdvan Hoca ve Sütçü İmam bulunur . Fransızlar gördükleri  direniş karşısında Maraş'ı terk etmek zorunda kalmışlardır .
* Urfa'da Ali Saip Bey ( Ursavaş ) öncülüğünde direniş  hareketleri örgütlenmiştir . Farnsızlar buna da fazla dayanamamışlardır ve Franszılar 10 Nisan  1920 yılında Urfa'yı  boşaltmışlardır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.