Sizce Yaşadıkları Yerlerin Coğrafi Özellikleri İle Türklerin Ata Önem Vermeleri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? Belirtiniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Sizce Yaşadıkları Yerlerin Coğrafi Özellikleri İle Türklerin Ata Önem Vermeleri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? Belirtiniz .

    1

Sizce  Yaşadıkları  Yerlerin Coğrafi Özellikleri İle  Türklerin Ata  Önem Vermeleri  Arasında  Nasıl Bir İlişki Vardır? Belirtiniz .

Türkler Orta Asya'da  göçebe bir yaşam sürmüşlerdir . Yaşadıkları yerler dağlık ve engebeli olduğu için Türkler de atı kullanmışlar ve atı bir ulaşım aracı gibi görmüşlerdir .Yaşadıkları koşullar atın kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir . Bundan dolayı da  Türklerin yaşam biçimi '' Atlı Nomad Kültürü''  veya  '' Bozkır Kültürü'' şeklinde de tanımlanmıştır . Türklerin yaşadığı bölge  ile coğrafi özellikleri arasında ata önem vermeleri arasında şöyle bir bağlantı kuruluabilir :

Yaşadıkları yer coğrafi koşullar bakımından zor bir yer olduğu için Türkler'de ata çok önem vermişler ve atı bir ulaşım aracı olarak kullanmışlardır . 

Mesela atlı- göçebe  bir kavim olan İskitler , üstü çadırlarla  örtülü arabalar kullanmışlardır . At ulaşımın kolay olmasını sağladığı gibi Türklerin savaşçı özelliklerini de geliştirmiştir . Bunun için Türk askeri aynı zamanda disiplinli bir karektere sahiptir . Türklerin üzengiyi kullanmaları ise  onların at üzerinde  daha destekli durmalarını sağlamıştır  . Pantolan  kullanmaları ise   atın üzerinde  daha rahat hareket etmelerini sağlamıştır . Türkler ayrıca atın sütünden faydalanır ve kımız denilen içecek içerlerdi .  Kımız kısrak sütünden yapılan bir tür içecektir .
Not:  İslamiyet Öncesi Türk devletlerinde , göçebe yaşam  toplumsal hayatın  şekillenmesinde de etkili olmuştur . Türkler yazın  otların bol olduğu  yaylaklara , kışın ise  korunaklı olan kışlaklara göç etmişlerdir . Türklerin kullandığı önemli savaş araçları şunlardır :
- Mızrak
- Ok
- Sadak
- Kılıç
- Kargı
- Yay
- Kemer
- Kalkan
- Eyer
- Süngü
- Hançer gibi savaş araçlarını kullanmıştır .

1 yorum:
Write yorum
  1. Çok teşekkür ederim işime çok yaradı kaç siteye baktım bi tek bu işime yaradı cok saolun

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.