Oyun Hakkını Kullanabilen ve Kullanamayan Çocukların Yaşantılarını Karşılaştıran Bir Yazı Yazınız - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Oyun Hakkını Kullanabilen ve Kullanamayan Çocukların Yaşantılarını Karşılaştıran Bir Yazı Yazınız

    2

Oyun Hakkını  Kullanabilen ve  Kullanamayan Çocukların Yaşantılarını  Karşılaştıran Bir Yazı Yazınız

 Çocukların en doğal haklarından bir tanesi de  özgür bir ortamda istediği oyunu oynamasıdır . Oyun oynamak çocukların bedensel , ruhsal gelişimini sağlar , çocuk oyun sayesinde  çok farklı şeyler öğrenir ve  çocuk daha da çalışkan olur . Çocuğun önüne ne kadar fazla uyarıcı koyulursa  çocuk o kadar fazla gelişir . Bunun için  tüm  çocukların oyun oynaması sağlanmalıdır . Hiç bir çocuk oyun hakkından mahrum bırakılmamalıdır .

Oyun oynayan çocuğun kendine güveni artar , aktif olur ,  çocuk çeşitli oyunlar sayesinde kendisini daha iyi keşfetmeye başlar, sosyalleşir . Çocuk oyun oynarken hem eğlenir hem de öğrenir .


Bu yönü ile oyun çok  farklı zenginlikler de katar çocuklarımızın yaşamına . Çocukta problem çözme becerisi gelişir , çocuk arkadaşları ile oyun oynayarak da iş birliğini öğrenir ve bencil davranışlarda bulunmaz . Oyun oynayan çocukta yaratıcı düşünme becerisi gelişir . Oyun oynayan çocuk psikolojik sıkıntılar yaşamaz ve kendini oyuna adadığı için vaktini de verimli geçirmiş olur. Oyun oynamayan çocuk ise pasif olur . Kendine güveni olmaz , yaratıcı düşünme becerisine sahip olmaz ,  problem çözme becerisi gelişmez ,  sosyalleşemez , arkadaşlıklar kuramadığı için arkadaşları ile işbirliği içinde de oynamaz . Çocukluğunu yaşamadığı için ileriki yaşlarda bile içinde  üzüntüler olabilir . Bedensel ve ruhsal açıdan gelişemez . Çocukların daha sağlıklı olması, daha aktif olması için, kendilerini daha iyi tanımaları için çocuklarımızı oyun haklarından lütfen mahrum bırakmayalım . Unutmayın  çocukluğunu yaşayamayan çocuklar bir daha bu döneme geri gelemeyecekler. Onun için çocuklarımız için çaba gösterelim ve tüm çocukların oyun haklarından faydalanmasını sağlayalım.

2 yorum:
Write yorum
  1. faydalı paylaşım işime yaradı teşekkürler,
    sağlıklı günlerde kalın.

    YanıtlaSil
  2. Oyun hakkını kullanabilen ve kullanamayan çocukların yaşantıları ile ilgili ne yapabilecekleri de yazarsanız sevinirim

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.