Milli Mücadele Niçin Önemlidir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Milli Mücadele Niçin Önemlidir ?

    1

Milli Mücadele Niçin Önemlidir ?

Milli Mücadele  , milletimizin mücadelesi Türk halkı için çok önemlidir . Milli Mücadele yıllarında ülkemiz  birçok düşmanla birden uğraşmak zorunda kalmıştır . Bir yandan İngilizler , bir yandan Fransızlar , bir yandan Yunanlılar ve diğer düşman ülkeler el birliği ile ülkemizi yok etmek istemişlerdir . Bu durum karşısında İstanbul Hkümeti Mustafa Kemal'e karşı gösterdiği güç denemesini, cesaretini düşman kuvvetlerine karşı gösterememiş, işgaller karşısında sessiz kalmıştır . Milletimiz ise artık bu işgallere sessiz kalamayacığını göstermiş ve milli direniş örgütleri kurulmuştur .

Başlarda yerel, düzensiz olarak kurulan Kuvayımilliye  işgallere karşı çıkmış ve düzenli ordu kurulana kadar işgallere dur demiştir .

Daha sonra düzenli ordu kurulmuş ve ordumuz daha da disiplinli hale gelmiştir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk , milletimizin lideri bu komutan yapılan işgallere tepki göstermiş, Türk Milleti'nin haklılığını dünyaya duyurmak için , kamuoyunu bilgilendirmek için çeşitli basın yayın kuruluşları kurmuşlar, çeşitli gazeteler çıkarılmış ve böylece hem Türk halkı bilgilendirilmiş, bilinçlendirilmiş bu sayede dünya bizim bu davamızda haklı olduğumuz görmüştür.


Bağımsızlığımız tehlikede olması  ve bunun da bizim için esaret anlamına geldiği için asil milletimiz bu durumu kabul etmemiştir . Kadını ile, erkeği ile, yaşlısı ile, genci ile  her ferdimiz savaşa hazır olmuş ve kahramanca bu millet için canlarını vermiştir . Milli Mücadele bizim için çok önemlidir . Çünkü Türk milletinin tam bağımsızlığa düşkün olduğunun göstergesi de Milli Mücadelenin başarıya ulaşması ve düşmanı yurdumuzdan kovmamızdır . Bu milli mücadele uğruna nice canlarımız gitmiş ,  kimi kahraman analar yürekli  analar evde bebelerini bırakıp cepheye  silah taşımış, savaş alanında düşmanı oyalamış ve  vatan topraklarını düşmana teslim etmemiştir . Onların kanları ile sulanmış bu topraklara sonuna kadar sahip çıkmalı ve Milli Mücadelemizi ilim yolunda ilerleyerek devam ettirmeliyiz. Çünkü biz asil Türk Milletiyiz .

1 yorum:
Write yorum
  1. bunu kim yazdıysa brovo bu kişi kesinlikle atatürkçüdür kesinlikle

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.