Milli Mücadele Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Milli Mücadele Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir ?

    0

Milli Mücadele Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir ?

Bu topraklarda yaşayabilmek uğruna , bu vatan topraklarını işgal güçlerine teslim etmemek uğruna nice insanımız hayatını kaybetmiştir . Milli Mücadele yıllarında ülkemiz çok zor durumdaydı . Ordumuz gerekli olan teçhizattan eksik olarak düşman kuvvetleri ile çarpışmaya devam ediyor,  kadınlarımız -o elleri öpülecek analarımız- savaş yıllarında erkeği ile birlikte , ayakta dimdik durarak göreve devam ediyordu .  İşgal güçleri  Anadolu'nun çeşitli köylerine giriyor , her yeri yakıp yıkıyor ve milletimizin canına okuyordu .

İstanbul Hükümeti bu işgaller karşısında iç bir tepki göstermiyor, üstelik bir de Milli Mücadeleyi engellemek için elinden helen her kötülüğü de etmeye çalışıyordu .


İşte bu zor yıllarda bir kahraman , o kahraman ki bir milleti kurtuluşa erdiren Mustafa Kemal çıkıyordu karşımıza . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal , İstanbul Hükümeti'nin   milli mücadeleyi engellemek için verdiği emirlere uymuyor ve Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlatıyordu . O bir vatan sevdalısı , o bir millet adamı olan Gazi Mustafa Kemal'dir . Mustafa Kemal çeşitli genelgeler , kongreler düzenlemiş , çeşitli gazeteler çıkarılmasını sağlamış ve Milli Mücadelenin başarıya ulaşması için  her türlü fedakarlığı yapmıştır milleti için . Halk işgallere karşısında sessiz kalmamaya başlamış ve artık tepkiler çığ gibi büyümekteydi .  Türk milleti bu zorlu mücadelede milli birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmiş, liderine, Mustafa Kemal'ine destek olmuş ve bu sayede Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşmıştır . Nice mehmetçikler şehit olmuş, nice gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız gazi olmuştur bu kutsal savaşta . Kahraman Türk Kadınlarımız cepheye   silah taşırken , ne bebeğini düşünmüş  ne kendisini düşünmüş, donarak ölmüşlerdir bu  uğurda. İşte biz böyle asil bir milletin evladıyız. İşte bu asil  millete layık olmak için , atalarımızın kanını yerde bırakmamak için her zaman daha çok çalışmalıyız. Milli birlik ve beraberliğimiz kimsenin bozmasına izin vermemeliyiz.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.