Kurtuluş Savaşı İle İlgili Yaban Romanındaki Olay Ve Olguların Tarihi Gerçeklerler İle İlişkisini Yazınız . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Yaban Romanındaki Olay Ve Olguların Tarihi Gerçeklerler İle İlişkisini Yazınız .

    1

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Yaban  Romanındaki  Olay Ve Olguların  Tarihi Gerçekler  İle İlişkisini Yazınız .

Yaban romanı  Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından yazılmış olan tarihi  bir romandır . Bu romanda Kurtuluş savaşı yıllarında milletimizin  hangi sorunlar ile karşılaştığı  anlatılmakta , Yunan birliklerinin  yaptıkları anlatılmaktadır . Romanın  ana karakteri ise  Ahmet Celal'dir . Ahmet Celal bir  paşanın oğludur . Birinci Dünya Savaşı'na yedek subay olarak katılmış ve  bu savaşta Ahmet Celal  bir kolunu kaybetmiştir . Henüz 35 yaşına bile girmeden her şeyini kaybettiğini düşünen Ahmet Celal kendini iyi hisetmemeye başlar . Kurtuluş Savaşı yıllarında ise insanımız zor durumdadır . Bir yandan yoksullukla uğraşan halkımız diğer yandan da  işgal kuvvetleri ile uğraşmak zorunda kalmaktadır .  Daha sonra İngilizler İstanbul'a girer .

Ahmet Celal ise  İstanbul'a İngilizlerin girmesi üzerine , emireri olan  Mehmet Ali'nin  dediklerini yaparak onun Orta Anadolu'nun  Porsuk Çayı kıyısında bulunan  köyüne gitmeye karar verir . Ahmet Celal  Mehmet Ali'nin köyüne gelir . Köye geldiğinde , köylü için dışardan gelen biri Yaban olarak nitelendirildiği için Ahmet Celal'e de Yaban denilmeye başlanır .

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Kurtuluş başlatmıştır bu arada . Ahmet Celal Mustafa Kemal'in  bu bağımsızlık mücadelesini oradaki köylülere anlatmaya çalışır  ama köylüler Ahmet Celal'e inanmazlar . Ahmet Celal sadece  emir eri Mehmet Ali, onun annesi Zeynep Hanım,  kardeşi İsmail ve  İsmail'in karısı Emine ile iletişim kurabilir. Bu sırada köyün en zengini olan, köylüyü sömüren  Salih Ağa adında bir kimse vardır.  Şeyh Yusuf adında da bir din sömürücü vardır köyde . Köylüleri  din üzerinden kandırmaktadır . Devletin muhtarının ise herhangi bir itibarı ya da herhangi bir gücü yoktur köyde . Ahmet Celal her ne kadar  elinden gelen her şeyi yapmaya çalışsa da  bu iki sömürücü Ahmet Celal'i engellemeye çalışırlar.Sakarya Meydan Muharebesi öncesinde  köye Yunanlılar gelmiştir. Yunanlılar kendilerine yardımcı olan Şeyh Yusuf ve Salih Ağa'yı da öldürür ve birçok insanı da öldürmeye devam ederler. Köyü yakıp yıkarlar. Sakarya Savaşı'ndan sonra tekrar yine Yunan birliği köye gelir ve köyü yağmalar, talan ederler.  Daha sonra Ahmet Celal yine köydedir. İsmail'in eşi olan Emine'ye aşık olur ve onu sever. Emine de eşini sevmediği için o da Ahmet Celal'a aşık olur. Bu sırada köy ise düşmanın acımasızca katliamına direnmektedir. Köylü artık  bu işgallere alışır ve kaderine razı olur. Ahmet Celal  de bir gün Türk askerlerinin köye geleceği umudu ile hayatına devam eder. Daha sonra ise Emine   ile birlikte köyden kaçma kararı alır ama ikisi de yaralanır. Emine  düşman kuvvetlerin silahı ile ağır yaralanır. Ahmet Celal ise ağır yaralı değildir. Emine sol bacağını oynatamaz durumdadır. Ahmet Celal anı defterini Emine'ye teslim eder ve oradan uzaklaşır.

Görüldüğü gibi Kurtuluş   Savaşı yıllarında milletimiz çok zorluklar ile karşılaşmış, köylerimiz yağmaya uğramış ve binlerce insanımız hayatını kaybetmiştir. Yaban romanında bu tarihi gerçekler anlatılmış ve düşman kuvvetlerinin yaptığı işgaller anlatılmıştır. Düşman kuvvetleri köye girmiş ve köylünün elindeki tüm erzağını almıştır. Karşılığında da köylümüze boş kağıtlar vererek  onları kandırmıştır. Burada Tarihi gerçekler anlatılmış, düşman kuvvetlerinin acımasız işgalleri anlatılmış ve daha birçok şey anlatılmıştır.

1 yorum:
Write yorum
  1. Çok teşekkürler, faydalı bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.