Kişilerin Kimliğinin Belirlenmesinde Önemli Unsurlardan Biri Olan Soyadı Ülkemizde Hangi Yıldan İtibaren Kullanılmaya Başlanmıştır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kişilerin Kimliğinin Belirlenmesinde Önemli Unsurlardan Biri Olan Soyadı Ülkemizde Hangi Yıldan İtibaren Kullanılmaya Başlanmıştır ?

    0

Kişilerin Kimliğinin Belirlenmesinde Önemli  Unsurlardan Biri Olan Soyadı  Ülkemizde Hangi Yıldan İtibaren Kullanılmaya Başlanmıştır  ?

Osmanlı Devleti'nde  bireylerin biribirinden  ayrılması için lakap , unvan  ya da doğum yerleri kullanılmaktaydı . Fakat unvan ve lakapların  olması toplumsal  karmaşayı önleyememiş ve kişiler birbirine karışmıştır . Özellikle de vergi toplamada ,  tapu kayıtlarında , asker alımlarında , nüfus kayıt işlemlerinde ve devlet hizmetleri ile ilgili diğer işlerde sorunlara yol açmıştır . Bu konuda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi  '' Soyadı Kanunu '' çıkarmıştır . 21 Haziran 1934 yılında kabul edilmiş , 2 Temmuz 1934 yılında ise yürürlüğe girmiştir .

 Soyadı Kanunu
*   Her Türk  öz adından başka  soyadını taşımaya mecburdur .

* Soyadı seçme  hakkı evin reisi olan erkeğe aittir . Bu kanuna uygun davranmayanlar para cezasına çarptırılır .
* Soyadı öz Türkçe olmak zorundadır .
* Memuriyet ve rütbe, yabancı ve aşiret,  ırk ve millet  isimleri ile umumi edeplere uygun olmayan  veya  gülünç veya iğrenç olan soyadları kullanılmaz .
* Söyleyişte,  imzada, yazışta, öz ad önde kullanılır, soyad ise sonda kullanılır.

Not:  İsmet İnönü'nün TBMM'ye sunduğu  yasa önerisi ile  24 Kasım 1934 yılında  Mustafa Kemal'e  Atatürk soyadı verilmiş ve  bu soyadının başkaları tarafından kullanılması da yasaklanmıştır .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.