Kendi Yörenizde Oynanan Bir Halk Oyununu Araştırarak Aşağıdaki Tabloyu Doldurunuz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Kendi Yörenizde Oynanan Bir Halk Oyununu Araştırarak Aşağıdaki Tabloyu Doldurunuz .

    0

Kendi  Yörenizde Oynanan  Bir Halk Oyununu  Araştırarak Aşağıdaki Tabloyu Doldurunuz .

* Halk Oyunun Adı:  Halay
* Oyunun Özellikleri: Halay oyunu  davul zurna eşliğinde oynanan ve bir halk oyundur. Halk oyunlarının en yaygın olanı halay oyunudur. Oyunda oynayan kişiler belli bir sıra halinde dizilirek halay çekmeye başlar.  Oynayan kişiler oyunun sıralamasına dikkat etmek zorundadırlar. Kişiler  birbirinin serçe parmağından tutarak, omuzları hareket ettirerek , ayakları farklı ritimlere uydurarak oynanan bir oyun çeşididir. Toplu olarak oynanan oyunların en gösterişlisi halay oyunudur.

Oyunda bir halay başı bulunur ve ona göre diğer kimseler de oyuna disiplinli bir şekilde devam eder. Malatya, Sivas ve Çorum'da halay oyunları daha fazla oynanır. En az üç kişiden oluşan bir oyundur.

* Oyunda giyilen kıyafetler: Kıyafetler yörelere göre değişmekle birlikte genelde bayanlar abiye tarzı elbiseler giyerken erkeker ise takım ceket pantolan giyerler.
* Oyunda kullanılan müzik aletleri ise şunlardır:  Genelde davul ve zurna eşliğinde halay çekilir.
* Halay oyunu zeybek oyunundan, horon oyunundan , bar oyunundan farklı olmak ile birlikte ortak özellikleri de bulunur . Mesela  bu oyunların hepsinde de insanlar zevk alır ve ve her biri de bir müzik aleti eşliğinde oynanan halk oyunlarımızdandır. Zeybek oyununda, horon oyununda daha yöresel kıyafetler giyilirken , halay oyununda  kadınlar daha çok abiye tarzı elbiseler giyer, erkekler ise takım ceket giyerler. Tabi yine de bu her yöreye göre farklılık gösterir. Ama Sivas'ta bu şekilde oynanmaktadır. Oynanan halk oyunlarının her birinin kendine göre bir geçmişi vardır. Örneğin  Zeybek oyunu İzmir yöresine ait bir oyundur ve Gazi Mustafa Kemal'in çok sevdiği oyunlardan biridir. Bu oyunların her birinde hem izleyen kesim vardır, hem de oyuna katılan kesim vardır. Bunlarla ilgili özellikleri daha da çoğaltabiliriz.


Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.