İyonlar İlk Çağdaki Diğer Anadolu Uygarlıklarında Yaşayan İnsanlara Göre Daha Fazla Haklara Sahip Olmasının Nedeni Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İyonlar İlk Çağdaki Diğer Anadolu Uygarlıklarında Yaşayan İnsanlara Göre Daha Fazla Haklara Sahip Olmasının Nedeni Nedir ?

    0

İyonlar İlk Çağdaki Diğer Anadolu Uygarlıklarında Yaşayan İnsanlara Göre Daha Fazla Haklara Sahip Olmasının Nedeni Nedir ?

İyonlarda ticaret çok geliştiği için  bilim ve kültür hayatı da çok gelişmiştir . Bundan dolayı  bilime ve kültüre çok önem vererek bu alanlarda  bilim insanları yetişmiştir .  Özgür düşünce ve bilim geliştiği için  diğer Anadolu uygarlıklarında yaşayan insanlara göre daha fazla hakka sahip olmuşlardır . Özgür düşüncenin olduğu her yerde  insanlar daha fazla hakka sahip olurlar ve bilim ve kültür alanında da daha fazla ilerleme görülür .

Özgür düşüncenin olmadığı yerde ise bilim hayatı  gelişmez ve kültürel alanda da fazla ilerleme sağlanmaz. 

İyonlarda bilim hayatı geliştiği için bilim insanları da çalışmalar yapmışlardır . Örneğin;   Tales güneş tutulmasını hesaplamıştır ,  Diyojen felsefe alanında çalışmalar yapmıştır ,  Aneksimenes fizik alanında çalışmalar yapmıştır , Hipokrat tıp alanında çalışmalar yapmıştır ,  edebiyat alanında  Hekatayos  çalışmalar yapmıştır ,  Pisagor matematik alanında çalışmalarda bulunmuştur . Bu bilim insanlarının çalışmalarından dolayı bilim hayatı daha da çok gelişme kaydetmiştir .  


İyonlar denizciliğe de önem vermiş ve Karedeniz ve Akdeniz'de  çeşitli ticaret kolonileri oluşturmuştur . Ayrıca İyonlarda dini mimari de gelişmiştir . Artemis tapınağı ve Hera Tapınağı önemli dini mimari eserlerindendir .

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.