İlk Türk devletlerindeki ordunun özellikleri nelerdir ? Söyleyiniz . - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

İlk Türk devletlerindeki ordunun özellikleri nelerdir ? Söyleyiniz .

    0

İlk Türk devletlerindeki ordunun özellikleri nelerdir ? Söyleyiniz .

- Türkler teşkilatçı bir millet olduğu için orduya çok önem vermişlerdir.
- Türklerde ordu- millet anlayışı  bulunmaktadır.
- Türkler orduda paralı askerler kullanmamıştır. Buna karşın ücretli asker kullanan az sayıda Türk devleti vardır. Örnek: Peçenekler ve Oğuzlar Bizans ordusunda ücretli askerlik yapmışlardır.
- Türkler keşif ve yıpratma  seferleri ile düşman üzerine  akınlar düzenlemiştir. Daha sonra ise fetih hareketlerinde bulunmuşlardır.

- Türklerin atı kullanmaları onların savaşçı özelliklerini geliştirmiştir.
- At, Türklerde ulaşımı kolaylaştırmıştır. Savaşın kazanılmasında at etkili olmuştur.

-  Mete Han onluk sistemi kullanmıştır. Mete Han orduyu asker sayısına göre  on, yüz, bin, on bin  şeklinde teşkilatlandırmıştır.
Mete Han ıslıklı oku bulmuştur . Bu ok atıldığında çıkardığı ses ile düşman kuvveterini korkutmuş ve onlarda paniğe neden olmuştur.
- Ordunun başkomutanı  Kağan'dır. Kağan'a yardımcı olan kişiler ise Sübaşı ve Tarkan'dır.
- Türklerin kullandığı belli başlı savaş araçları şunlardır: Kılıç, sadak, kargı, ok, yay,  kalkan, kemer,  hançer, süngü, mızrak, eyer .
- Göçebe yaşam tarzı Türklerin  askeri karekterini de geliştirmiştir. Toplum kadın ve erkeği ile savaşa her zaman hazır olmuştur. 
- İlk disiplinli Türk ordusunu kuran kişi Mete Han'dır. Bu yıl aynı zamanda  Türk kara kuvvetlerinin de kuruluş yılı olarak kabul edilir.
- Türkler Sahte Ricat ve Hilal- turan  taktiklerini uygulamıştır.

Not: Bizim  günümüzdeki ordumuz da disiplinli bir ordudur. Teşkilatçı bir ordudur.  Bir savaş olduğunda  milletimiz hep birlikte kadın ve erkeği ile savaşa hazır durumdadır. Ordumuzun kullandığı teknolojik araç gereçler ise Eski TÜRKLERDEKİNE göre daha gelişmiş ve daha moderndir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.