Güney Cephesi kahramanlarından Şahin Bey'in Biyografisini Araştırınız . Edindiğiniz bilgileri yazınız. - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Güney Cephesi kahramanlarından Şahin Bey'in Biyografisini Araştırınız . Edindiğiniz bilgileri yazınız.

    0

Güney Cephesi kahramanlarından Şahin Bey'in Biyografisini Araştırınız . Edindiğiniz bilgileri yazınız.

Güney Cephesi'nin kahramanlarından olan Şahin Bey 1877 yılında  Gaziantep'de dünyaya gelmiştir . Gerçek adı Mehmet Said olan Şahin Bey Milli Mücadele yıllarında vatanı için düşman kuvvetleri ile çarpılan yiğitlerimizdendir . Birçok cephede görevlerde bulunmuş ve düşmana karşı başarılar elde etmiştir . Örneğin, Yemen Cephesi, Sina Cephesi gibi . Trablusgarp Savaşı gönüllü olarak gidenler arasında yer alır. Balkan Savaşları'na katılmıştır . Üsteğmen  Mehmet Said yani Şahin Bey  takma adı ile  Kuvayımilliye liderliğini yapmış ve Fransızlara  büyük zararlar vermiştir.

Antep işgal ediliyor diye kendisine haber gönderen kişilere şunu söylemiştir'': Müsterih olunuz, düşman arabaları cesedimiz ezip geçmeden  Antep'e giremez''.  diyerek büyük bir kahramanlık örneği göstermiştir . Farnsızlara  yöresini işgal ettirmemek için  çarpışan şahin bey Fransız  kumandanına da şu mektubu yazmıştır :

''"Kirli ayaklarınızın bastığı şu toprakların her zerresinde şühedâ kanı karışıktır... Din için, namus için, hürriyet için ölüme atılmak bize, Ağustos ayı sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir. Bir gün evvel topraklarımızdan savuşup gidiniz. Yoksa kıyarız canınıza."

Güney Cephesi'nde Şahin Bey ve Kılıç Bey gibi kahramanlar düşmana ağır kayıplar yaşatmıştır. Fransızlar ile olan savaşın dördüncü gününde Şahin Bey yanında arkadaşlarını kaybetmeye başlamış ve elindeki son kurşunu kalıncaya kadar düşmanla savaşmaktan korkmamış, büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Her ne kadar başarılı mücadele etse de düşmanın hain kurşunundan kurtulamamış ve Şahin Bey  28 Mart 1920 yılında şehadet şerbetini içmiştir, yani bu şehit olmuştur. Şehit olan bu kahraman evladın ağzından dökülen son sözler de tarihe şu şekilde geçmiştir:

''"Allah'ım vatanımı kurtar, alçak düşman! Gel sen de süngüle"  demiştir.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.