Farklı Bölgelerde Farklı Yapı Malzemesinin Kullanılmasının Nedeni Nedir ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

Farklı Bölgelerde Farklı Yapı Malzemesinin Kullanılmasının Nedeni Nedir ?

    0

Farklı Bölgelerde Farklı Yapı Malzemesinin Kullanılmasının Nedeni Nedir ?

Ülkemizde  mesken tiplerini  ve kullanılan malzemeyi etkileyen  faktöler şunlardır:
*İklim
* Yeryüzü Şekilleri
* Jeolojik Yapı
* Bitki Örtüsü
* Ekonomik seviye

* Gelenek ve Görenekler
- Karadeniz Bölgesi'nde ormanlar geniş yer kapladığı için  bu bölgede ahşap meskenler kullanılır. Bu bölgemiz her mevsim yağışlı olduğu için  zeminler ıslak olur.

Dolayısıyla  bazı evler bu ıslaklıktan etkilenmemek için  yüksek ahşap ayaklar üzerine oturtulur.

- İç bölgelerimizde ise  kurak ve yarı kurak iklim hakimi olduğu için  buralarda daha çok  toprak yani kerpiç evler yaygındır. Ülkemizde  bozkırlar geniş yer kapladığı için, toprak ucuz ve  en kolay bulunan  bir yapı malzemesi olduğu için , kerpiç  yapımında kullanılan  samanın karasal iklim bölgelerinde yaygın olduğu için buralarda daha çok   kerpiç kullanılır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde konutların yapımında  da toprak kullanımı daha yaygındır.

-  Ülkemizde orman örtüsünün fazla olmadığı dağlık alanlarda ise taş meskenler yaygındır. Taş meskenler daha çok  Akdeniz Bölgesi'nde yaygındır. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi'nde de taş meskenler bulunur. Dağlık alanlarda ve volkanik alanlarda  konutların yapımında daha çok taş kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.