El Sanatlarımızın Yaşatılması ve Tanıtılması İçin Neler Yapılmalıdır ? - Sosyal Bilgiler

En Beğenilen Yazılar

El Sanatlarımızın Yaşatılması ve Tanıtılması İçin Neler Yapılmalıdır ?

    0

El   Sanatlarımızın  Yaşatılması ve Tanıtılması İçin  Neler Yapılmalıdır ?

 Türklerdeki geleneksel el sanatları şunlardır : Halıcılık , taş işlemeciliği , ahşap işlemeciliği , çinicilik , hat sanatı gibi sanatlarımız el sanatlarımız arasında yer almaktadır . El sanatlarımızın yaşatılması ve tanıtılması için şunların yapılması gerekir :
- El sanatları ile ilgili çalışmaların devam etmesi için okulda , halk eğitim kurslarında bu sanat dallarının öğretilmesi gerekir .
- El sanatları bizim kültürel ögelerimiz arasında yer alıdğı için bu ögeleri unutturmamaya çalışmalıyız .
-  El sanatlarının neler olduğunu bilmeli ve bunları bilmeyen  kişilere de öğretmeye çalışmalıyız .

- El sanatları ile uğraşan zanaatkarlara destek olmalı ve bu el sanatlarının   tanıtımı için çeşitli broşürler hazırlamalıyız .

- El sanatları ile ilgili atölyeler açmalıyız .
- El sanatlarına ilgisi olan öğrencilere bu konuda destek olmalı ve onları el sanatları ile ilgili kurslara yönlendirmeliyiz .
- El sanatlarının daha iyi tanıtılması için ve yaşatılması için Trt'1'de yayınlanan gezelim- görelim gibi programların devam edilmesi sağlanmalı ve o programlarda el sanatları insanımıza öğretilmeye çalışılmalıdır ve insanlar da bu konuda fikir sahibi olmalıdır .
-  Okularda mesela  teknoloji tasarım dersinde öğrencilere küçük tezgahlar aldırtıp onlara halı dokumayı öğretip , kültürel değerleri  ile ilgili onları becerikli hale getirebiliriz .
- Ahşap işlemeciliğine, çiniciliğe, taş işlemeciliğine ilgisi olan öğrencilere bu alanlara yönlendirmeli ve bununla ilgili ek dersler konulmasını sağlamalıyız .
- El sanatlarının unutulmaması için bunları müzede sergileyebiliriz, ya da el sanatları ile ilgili belli günlerde sergiler açmalı ve okula  devletin üst yöneticilerini de davet etmeliyiz. Böylece el sanatlarına daha çok önem vermiş oluruz.

- El sanatları ile uğraşan ustalara gereken ilgiyi göstermeli ve onların emeklerine saygı duymalıyız.

Hiç yorum yok:
Write yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)

© 2014 Sosyal Bilgiler. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.